klasy okrętów

Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla frazy: klasy okrętów

Temat: Dywagacje na temat sprzętu wojskowego
Wszystko byłoby pięknie gdyby nie drobny detal. Mianowicie wprowadzenie polskiej terminologii jak to postuluje we wspomnianym tekście N'Loriel powoduje pewne problemy. Jak zaklasyfikowac Acclamaitora??

klasa - Okręt desantowy typ Acclaimator I
Klasa Acclaimator typ I lub II ?? tak jak to jest obecnie?

Ponadto polskie odpowiedniki klas okrętów będą poprostu nieadekwatne i mylące.

przykładem moze by Fregata (lekki okręt osłonowy, przeznaczony do eskorty silniejszych jednostek, ble ble. )

Fregata typu Munificent jest zdaje się jedną z najsilniejszych jednostek Separatystów kasującą z łatwością pancernik typu Rendilli.

A zatem teoretycznie klasowo słabsza jednostka jest w stanie zniszczy okręt należący do najwyższej klasy okrętów wojennych a zatem coś jest nie tak nie sądzicie.

Sytuacja jest podobna jak z klonem marszałkiem od którego zaczynaliśmy. Podążając tą drogą można dojś do sytuacji w której myśliwie niszczy stację kosmiczną....

A w tym momencie gra przestanie miec jakikolwiek sens. (przynajmniej dla mnie)Temat: Modernizacje okretow
Hmm.
Omawiając sprawę z Severianem poparłem go. Dlaczego?
Zacznijmy od zakresu modernizacji. Co będzie można wymienić/zmodernizować? Działa, systemy sterowania ogniem, w jakimś sensie część maszynowni... część osprzętu elektryczno-mechanicznego... Niby dużo... Niemniej jednak modernizacje przeprowadzone na okrętach klasy Kongo, czy też Queen Elizabeth (QE), "trochę" wykraczają poza ten zakres. Szczególnym przypadkiem są tu pancerniki USA, które po Pearl Harbour (wszystkie za wyjątkiem dwóch - Arizony i Oklahomy) zostały zmodernizowane - i to dość znacząco. Ich "szczególność" polega na tym że zmodernizowano wszystkie pancerniki danego kraju, a nei tylko klasę okrętów.

Dlaczego EVENTY?

Cóż. Faktycznie produkują one problemy natury technicznej (znajdowanie się w portach, itd.).

Jednakże... Nie każdy okręt dawało się zmodernizować! Zobaczcie pancerniki brytyjskie typu Revenge (jak Royal Oak), które nawet po przeróbkach drobnych osiągały 21 węzłów. Myślano nad modernizacją taką jak przeprowadzono we wspomnianych QE, ale okazało się że jest... niemożliwa! Dlatego właśnie tylko niektóre klasy okrętów nadawały się do tak znaczącej modernizacji jak wspomnniane wyżej Konga. W przypadku pancerników amerykańskich faktycznie skala modernizacji w porównaniu do BC Kongo była dosyć niewielka. Eventami można by to dobrze przedstawić.....

PS. Gdzieś na forum wrzuciłem tabelkę z pancernikami (do dyskusji Severiana o pancerzach). Mógłby ktoś ja znaleźć? Bo naprawdę nie wiem gdzie się posiała. W każdym razie TAM jest zestawienie typu Kongo przed i po modernizacji. Feel the difference !

Temat: Jaki jest twój ulubiony statek kosmiczny?
Z tego co pamiętam, nie jest tak łątwo władować dodatkową "załogę" na okręty cieni, z racji tego, że sam okręt żyje, i wykorzystuje załogę do odciążenia od siebie pewnych funkcji. Niczym roboty, a sam koncentruje sie na walce i locie. Ale już dawno w tym nie grzebałem i mogę sie mylić.
A co do Whitestar, lubię tą klasę okrętów, ale mówię z czystym sumieniem, że raczej większego startu do Defiant nie ma, nie ta technologia poprostu.

Uzbrojenie tej klasy okrętów bazowało na działkach pulsacyjnych i jednym ciągłum strumieniu, to w pojedynke było za mało żeby sobie poradzić z okrętem cieni. A co dopiero z taką małą pancerną osą jaką jest Defiant który przyjmuje na ryło dwie torpedy kwantowe, uśmiecha się i prosi o jeszcze ładująć z własnych.

Pozostałe okręty nie specjalnie miały szanse nawet w większej liczbie. Minbarskie były zbyt powolne, dobrze uzbrojone, ale powolne. Nie licząć okrętów pościgowych, ale te z koleji cierpiały na uzbrojeniu. Centauryjskie były takie sobie, ani to ani to.
Narnenskie miały ogromną wytrzymałość jak na ichnie standardy, ale były stanowczo za wolne, i wszystkie główne baterie umieszczone na niemobilnym dziobie stawiały okrę w nieciekawej pozycji.
A ziemskie miały niby wszystko to, ale były jakoś takoś niefunkcjonalne, przypomonam wonę ziemsko-minbarską, gdzie okręty ziemskie dostawały takie wciry jakie żadko kiedy oglądamy w filmach.

A za zdjątka dziękuję, miło wiedziec że ktoś się tą serią interesuje, bo umnie w czewie to jakoś ludzi znających B5 wybiło poprostu...Temat: [Technika] Statki i okręty
Mam zrobić referat na temat " Statki i okręty". Nie umiem znaleźć informacji na temat zasadt działania statku , przyszlości oraz rozwoju statków i okrętów W referacie umiesciłem historie żaglowców , co to jest statek , budowe statku , rodzaje statów , titanic , quad mery 2 , konkretne statki barka , żagłowiec , tankowiec , prom itp , typy współczesnych statków , co to jest okręt , budowa , zasda działania , podstawoe klasy okrętów , podział ze wzgledu na uzbrojenei i przeznaczenie , audiocity , wszyskie klasy okrętów , statek przyszlości , największy statek świata , ciekawostki , bibliografia. Wyszlo mi 42 slajdy ale jest dużo zdjęc statów i okrętów w sumie więkoszosć Prosze podać jakieś przydatne liniki do mojego referatu w power poincie oraz prosze podać co jeszcze dać do mojego referatu jakie informacje można jeszcze dać Pozdrawiam prosze o pomocTemat: Klasy okrętów
Czy nazwa Zodiac pojawiła się jako określenie klasy oprócz oznaczania funkcji okrętu?
Jak do tej pory wszystko wskazuje na to, że funkcję okrętu-bazy dla Zodiaków-psychoników pełnią różne typy i klasy okrętów zmodyfikowane do przewożenia artefaktu wzmacniającego zdolności psychoniczne. Chyba, że nazwa Zodiak pojawiła się też na określenie konkretnej klasy a ja to przegapiłem...

Kiedy, po jakiej stronie i w jakiej ilości pojawiły się Avalanche, Death.
A o Rapierze i Chimerze (którą sam wymyśliłem) zapomniałemTemat: Moj pierwszy temat na tymze forum
Lotniskowiec - okręt należący do klasy okrętów bojowych będących pływającą bazą lotniczą samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego. Lotniskowce jako klasa okrętów powstały podczas I wojny światowej, początkowo w wyniku przebudowy statków pasażerskich, pancerników i krążowników, a od 1923 r. jako specjalnie zaprojektowane okręty. Szczyt ich rozwoju przypadł na koniec II wojny światowej, lata powojenne początkowo przyniosły spadek znaczenia lotniskowców, lecz w późniejszym okresie nastąpił ponowny wzrost zainteresowania, głównie lotniskowcami uderzeniowymi i podklasami wyspecjalizowanymi do zwalczania okrętów podwodnych, wsparcia sił desantowych itd.Temat: próby rozbudowy MW poprzez dary

1. Zauwazcie także w jakim stanie byly okrety poniemieckie. Budowa wojenna z materiałow zastepczych, zuzycie wojenne. Taki sam stan mogly miec jednostki przejete od USA lub od GB.
2. A ja najbardziej zaluje, ze nie przejete zadnego z wiekszych okretow. Okret na złom, a dziala na Hel. Tanim kosztem kilka luf wiecej. Anglicy złomowali nawet działa 343mm

ad.1. Niekoniecznie. Niemcy mieli kłopoty materiałowe spowodowane blokadą morską, a Ententa - nie. Zauważ, że angielskie niszczyciele typu S oraz V/W i amerykańskie typu "flush-deck" pływały spokojnie do 1945 roku.
ad.2. Byłaby jeszcze jedna zaleta posiadania dużego okrętu: łatwiej byłoby występować o zastąpienie go nowym, niż o rozpoczęcie budowy nowej klasy okrętów.Temat: Klasy okrętów
Lista klas okrętów które pojawiły się w kampanii, zebrana wg typu jednostki. Lista będzie uzupełniana wraz z kolejnymi klasami pojawiającymi się/nazwanymi/przypomnianymi/wskazanymi/etc.

Superdreadnoughty:: Ticonderoga
Pancerniki: Cadiz, Death, Nisshin, Overlord*, Republic/Empress*, Shukyou
Krążowniki Liniowe: Chimera, Dominator/Liberty*, Matriarch, Sovereign, Zodiac
Ciężkie Krążowniki: Avalanche, Eagle, Niezwyciężony*, Pandemonium, Terrible, Vladimir
Lekkie Krążowniki: Conqueror, Emerald, Hayate, Nippon, Quadir, Rapier, Scimitar, Tetyda I/II, Vizcaya
Niszczyciele: Fubuki, Hero, Samum, Szczuka
Fregaty: Grasshopper, Ming, Odessa, Spidercrusher, Wasp
Korwety: Hayabusa, Pustynny Wicher, Siluette

Lotniskowce: Goldwing, Katarzyna Wielka, Stormbringer*, Takazagi, Tomori

*Klasy drugorepublikańskieTemat: Które pancerniki sprawdziły się w walce?


Ile tych ataków było? Jeden?

A poważnie - no w końcu niemieckie OL były budowane z myślą o zwalczaniu żeglugi (powiedzmy że także), a wiele zadań "wyszło" wraz z przebiegiem wojny - czyli chociażby obrona opl czy bombardowanie. Takich misji było sporo, a do torpedowania nikt OL nie wysyłał
Niemieckie OL byly tak wykorzystwywanw, nie budowane. Nie chodzi mi tutaj o zadania jakie zdazazalo sie OL wykonywac, lecz o te im dedykowane jako klasie. Okretow liniowych nie budowalo sie do obrony p-lot, czy bombardowania brzegow. Do tego byly inne klasy okretow. Wielokrotnie zdazalo sie ze dane okrety wypelnialy zadania nie przeznaczone ich klasie. Ale to nie znaczy ze te zadania maja byc punktem odniesienia dla oceny ich "sprawdzenia sie". Kolba karabiny zapewne nie raz sluzyla do wybijania zebow. Tym niemniej uzytecznosc karabiny jako broni obuchowej nie powinna wg mnie swiadczyc o tym czy dana bron palna sprawdzila sie czy nie.
Temat: 225 lat Floty Czarnomorskiej

Czy mają?
Proszę w wykazie wskazać takie jednostki jak "Admirał Władimirskij", SS750, "Smolnyj" czy "Akademik Seminikin", trałowce typów mniejszych niż "Sonya" itd. Wykaz obejmuje tylko główne klasy okrętów (co wyraźnie zaznaczono). W rzeczywistości w samej tylko Flocie Bałtyckiej "brakuje" ze dwa razy tyle jednostek co wymieniono.
Na przyszłość proszę korzystać choćby z Jane'sa zanim się zacznie podważać jakieś zarzuty.

Szkoda, że nie doczekałem się odpowiedzi w głównym wątku. (ale: "uderz w stół, a nożyce się odezwą" - i to było moim zamiarem, sprowokowanie do odpowiedzi ).
Ad rem, skoro wykaz obejmuje główne (bojowe) klasy okrętów (co wyraźnie zaznaczono), trudno mu zarzucać niekompletność, jeśli nie wymienia okrętów pomocniczych i specjalnych.
Odnośnie podważania zarzutów - to nie ja podważałem wykaz w Kommersancie , ja poprosiłem o pokazanie (i wskazanie źródeł) gdzie wykaz się myli.
Nie doczekałem się również odpowiedzi nt. okrętów podwodnych proj. 677 (prototyp podobno miał być w służbie).Temat: Przydział Geparda


Popatrz na to tak : w przeciwieństwie do Viepra, który pływa od '96 [po 3
latach budowy], Gepard został poważnie zmodyfikowany. Inny jest prawie cały
napęd, centrum bojowe. I tak cud, że go zwodowali, bo kadłub rozcinali dwa
razy wprowadzając jakieś modyfikacje...


Mysle ze go zmodyfikowali.  Nie byloby przeciez sensu budowac "nowy" okret z
technologia lat osiemdziesiatych.

Ale Rosyjska flota podwodna nie ma przyszlosci jezeli nie ruszy sie budowa
nowych klas okretow.  Z tego co wiem, budowa Siewierodwinska lezy od 1996.
A do nowej klasy okretow strategicznych zabraklo rakiet, wiec caly projekt
trzeba zaczac od nowa.  

Na razie,

batman

Temat: Klasyfikacja pancerników
Boruta wskaż mi jakakolwiek ksiązke potwierdzajcą ze w latach DWS OFICJALNIE klasyfikowano osobno pancerniki i krażowniki liniowe. Jeśli znajdziesz coś przekonujacego, ustąpie. Ale ja zawsze sie spotykałem z wersja,ze w latach DWS juz nie uwazano krążownika liniowego za osobna klase okretu. Sprawdż na necie jakakolwiek stronę zawierającą spis poszczegolnych flot, chocby brytyjską. ZAWSZE istnieje tylko rubryka "Battleships" nie wysczegolnia sie w odniesieniu do DWS krażowników liniowych jako OSOBNEJ klasy okrętów. Choć często ten sam autor który wymieniajac skład danej floty zalicza np. "Repulse" do pancernikówh a potem w książce przedstawia go " jako krąż.liniowy, jeśli chce np zaznaczyć,że dany okręt ma właśnie takie pochodzenie. Ale to nie zmienia faktu, że wszystkie krażowniki liniowe z I WS byly w drugiej zaliczane oficjalnie do pancerników. Może Ci sie to nie podobać, trudno miej pretensje do Admiralicji, że ujednoliciła klasyfikacjęTemat: Przydział Geparda


Ale Rosyjska flota podwodna nie ma przyszlosci jezeli nie ruszy sie budowa
nowych klas okretow.  Z tego co wiem, budowa Siewierodwinska lezy od 1996.


Zwodowano go kilka miesięcy temu, teraz przechodzi prawdopodobnie próby
stoczniowe.


A do nowej klasy okretow strategicznych zabraklo rakiet, wiec caly projekt
trzeba zaczac od nowa.


A z tym to też jest dość dziwnie.... Walnął się projekt pocisków "Grom".
Tyle tylko, że coraz częściej dochodzą mnie słuchy, że one ... nie miały być
dla Borieja! Że cały projekt miał służyć tylko li i wyłącznie przedłużeniu
życia Akuł... Zaś dla tego powstała modernizacja RSM-54. Podobno, cała ta
akcja pt. "pocisk nam nie wyszedł" to pic. W sumie, jak sobie pomyśłę że
było/nie było Boriej jest rozwinięciem Delfinów, to się nawet trzyma kupy...
ALAMO

Temat: Iowa - pancernik czy krazownik?
Krążownik linowy jako "koncepcja" w projektowaniu skończył się praktycznie po wybudowaniu Hooda. Później budowano okręty o podobnej charakterystyce (Dunquerque, Scharnhorst), ale założenia ich budowy były całkiem inne. To były już okręty podstawowej, najwyższej klasy w swoich flotach, słabsze, ale za to szybsze niż ich odpowiedniki w innych flotach. Tak czy inaczej, uważam, że po wybudowaniu Hooda wszystkie najcięższe okręty artyleryjskie to już jedna klasa - pancerniki. I tak okażą się klasą wewnętrznie mniej zróżnicowaną niż np. krążowniki lekkie, gdzie były okręty noszące 5 dział 6 calowych (a nawet 140 mm), jak i te noszące 15 6calówek.
Owszem, w czasie II wojny pływała masa okrętów z czasów I wojny, budowanych zarówno jako okręty liniowe, jak i krążowniki liniowe, ale pamiętajmy, że większość nich została w okresie międzywojennym znacznie zmodernizowana, a tym samym znacznemu zatarciu uległy różnice pomiędzy byłymi okrętami a krążownikami liniowymi, w efekcie powstały okręty mieszczące się w kategorii "pancerniki", która obejmowała w czasie II wojny wszystkie najcięższe okręty artyleryjskiej.
Takie jest moje zdanie i wydaje mi się, że całkiem dobrze wyjaśnia większość niuansów i nieścisłości.
POW i monitory to w czasie II wojny już reliktowe klasy okrętów, zwyczajowo można je włączyć do pancerników, ale wyłącznie dla celów martwej klasyfikacji.Temat: Statki przyszłości
Zamieszczam tutaj informacje co zamieściłem w referacie prosze pisać co jeszcze można dać istotnego do tego referatu bo temat jest bardzo obszerny

Temat " Statki i okręty" :

- historia statków
- statek wodny pojęcie ze zdjęciem
-budowa staku ze schematem
- opis szcegółowy konstrukcji statku
-zasada działania staktku
-rodzaje statków : nadmodne , podwodne , wiosłowe , żaglowe , napędowe , podział ze względu na ilość kadłubów , cywilne i wojksowe
-titanic - queen mery 2
- przegląd wybranych statków : barka , łódz , okret , statek handlowy szcegolny jego przypadek tankowiec , żaglowiec , statek pasażerski szczegolny jego przypadek prom , batyskaf
- wszytskie typy współczesnych staków lista
-okręt pojęcie
-buowa okrętu opis
-zasada działania okrętu
-podstawowe klay okrętów : lotniskowiec , okręt liniowy , fregata , krążownik , niszczyciel , Okręt desantowy ,Okręt podwodny ,Korweta,Trałowiec,
-Rodzaje okrętów ze względu na uzbrojenie i przeznaczenie
-Audacity -statek który stał się okrętem
-Wszystkie klasy okrętów-lista
-Przyszłość statków - freedom ship
-Nowoczesne statki ; gensis zaznaczylem ze dopiero powstanie , freedom of the seas , vojanger , liberty of the seath ,
- rozwój statków i okrętów
- najwieksze staki świata - Nowoczesne statki ,Quenn Mary 2. ,Axel Maersk ,Berge Stahl ,Undine,Dole Chile,Polar Sea,U.S.S. Nimmitz
-ciekawostki - napiszcie jakie można dac ciekawostki ja dalem malo o nosnosci najwikszego staku , cos o najwiszym samochodwocu , i o masowcu
i biobliogrfia
Temat: Francuskie okręty spod żagla i pary (1)
Bizarre – okręt 68-działowy, zwodowany w 1692. Uzbrojenie nominalne: 26 x 24-f, 28 x 12-f, 14 x 6-f. W rzeczywistości niósł od 64 do 68 dział.
Bourbon - okręt 68-działowy, zwodowany 12.1692. Uzbrojenie: 26 x 24-f, 28 x 12-f, 14 x 6-f.
Constant - okręt 68/70-działowy, zwodowany w 1690. Uzbrojenie nominalne: 26 x 24-f, 28 x 18-f, 16 x 6-f (lub 8-f). W rzeczywistości niósł od 66 do 70 dział.
Eclatant - okręt 76-działowy, zwodowany w 1688. Uzbrojenie nominalne: 26 x 24-f, 28 x 12-f i 14 x 6-f. W rzeczywistości niósł od 62 do 76 dział.
Ecueil - okręt 64/66-działowy, zwodowany w 1691. Uzbrojenie noimnalne: 24 x 24-f, 28 x 12-f, 14 x 6-f. W rzeczywistości niósł od 60 do 68 dział.
Fort - okręt 68-działowy, zwodowany 01.1693. Uzbrojenie nominalne: 26 x 24-f, 28 x 12-f, 14 x 6-f.
Invincible - okręt 68/70-działowy, zwodowany 04.1690. Uzbrojenie: 26 x 24-f, 28 x 18-f i 14-16 x 6-f (lub 8-f).
Superbe - okręt 68/70-działowy, zwodowany 1690. Uzbrojenie: 26 x 24-f, 28 x 18-f i 14-16 x 6-f (lub 8-f).
Pod koniec XVII wieku klasy okrętów dalekie były jeszcze od tej stabilizacji, jaką osiągnęły w połowie następnego stulecia.
Krzysztof GerlachTemat: Kolejne nudne pytanie o Yamato

18 cal (UK palec)=45,72 centymetr [cm]

kaliber dokładny dział znalezionych w Kamegakubi 18,11 cali =45,9994 centymetrów

przyjęło sie mówić 460 mm - jednak jest to w zaokrągleniu do góry, a tym czasem jest to wymiar ( aczkolwiek nietypowy ) 459,9 mm czyli bez dziesiętnych ( tak jak się oznacza kaliber wielkich dział) 459 mm

Mam pytanie czy pancernik i okręt liniowy to jakieś odmienne klasy okrętów.


pancernik - Bismarck
okręt liniowy - Hood
widzisz różnice ??
pancernik posiada cytadele pancerną chroniącą jego żywotne części - najczęściej płyty pancerne które wytrzymują uderzenie tego samego kalibru co posiada okręt z odległości najczęściej 20-25 km - jego wadą było to że ciężar pancerza powodował zmniejszenie prędkości
okręt liniowy - nie ma tak opancerzonego pokładu ale dzięki temu jest szybkim okrętem

pierwszym okrętem którym wiązał obie cechy i pancernika i okretu liniowego ( opancerzenie+ prędkość) był IOWA
Róznicy nie ma żadnej choćby dlatego że Hood to keążownik liniowy.
Od kiedy to prędkość jest cechą okrętu liniowegoTemat: Wielkość statku, a dobry ton ;)
Skuteczna?! Pojedyncza broń ?! Przecież do mnie efektywnie ostrzelało 40 x C4B. Każda z kości była oddzielnie traktowana przez moje shieldy. Trudno to nazwać ciężką bronią. Była to bateria... baterii.

Problem mój i Lukiego polega na tym, że chcielibyśmy, by system działał tak jak np. I WŚ na morzu, gdzie występowała pełna różnorodność jednostek. Nie była ona jednak narzucona sztucznie, lecz wynikała z realiów pola bitwy: okręty liniowe nie miały szans z torpedowcami, torpedowce z okrętami osłony, okręty osłony z okrętami liniowymi. Nożyce, kamień, papier. W FT ten element nie występuje. Najskuteczniejsze są ekstrema. Odpowiedzią na superstację może być np 40 korwet z C3B na pokładzie każda. Też się zmieszczą w 1500. Problem jest taki, że o ile 40 korwet rozbije twoją stację, to już 15 niszczycieli nie - rozwiązania pośrednie są najsłabsze.

Sztuczne narzucanie ograniczeń w rodzaju 'nie budujemy jednostek większych niż 300 MASS' nie zlikwiduje problemu - dalej najkorzystniejsze będą ekstrema, tyle że w sztucznie zawężonych granicach, które stale będzie trzeba dalej zawężać - bo za chwilę się okaże, że floty 40 kanonierek też 'normalne' okręty nie zjedzą i że trzeba ją również jakimiś regulacjami powstrzymać. No chyba, że ustalimy górną granicę na 50 MASS, nazwiemy po nowemu klasy okrętów i będziemy toczyć boje na 300 - 500 punktów . Dlaczego? Bo okręt o masie 30+ może otrzymać bezkarnie każdy możliwy system, bo w tych granicach wybór uzbrojenia dla okrętu ma jeszcze jakieś znaczenie, bo żeby wmontować C4B lub hangar trzeba zbudować jednostkę która jest to w stanie zmieścić.Temat: Sea PL
ale żeś tego naprodukował tu masz powszechne zastosowanie skrótów które znajdują się przed nazwą okrętu lub klasy okrętów:
CV - Lotniskowiec
CVL - Lekki lotniskowiec
CVE - Lotniskowiec eskortowy
BB - Pancernik
CA - Ciężki krążownik
CB - Krążownik liniowy
CL - Lekki krążownik
CLAA - Krążownik przeciwlotniczy
CS - Krążownik rozpoznawczy
DD - Niszczyciel
DE - Niszczyciel eskortowy
DM - Niszczyciel Stawiacz Min
DMS - Niszczyciel trałowiec
ML - Stawiacz Min
MSW - Trałowiec
SS - Okręt podwodny
PC - Patrolowiec - Ścigacz okrętów podwodnych
SC - Ścigacz okrętów podwodnych
PG - Kanonierka
PT - Ścigacz torpedowy

AD - Tender Niszczycieli
AGP - Tender Ścigaczy
AS - Tender Łodzi podwodnych
AV - Tender Wodnopłatowców
MLE - Tender Stawiaczy Min
AR - Statek Naprawczy

APD - Szybki transportowiec
AE - Amunicyjny
AG - Lekki transportowiec
AK - Transportowy
AO - Tankowiec (uzupełnia paliwo jednostkom na morzu)
AP - Transportowiec Wojska
TK - Tankowiec

LCT - Okręt Desantowy Czołgów
LCM - Okręt Desantowy Czołgów (mniejszy)

p.s.
BrAuxCruiser to jest brytyjski krążownik pomocniczyTemat: Elfi Okręt Liniowy
"A to zamieszanie z EOLem wynikło z tego, że w pierwotnej wersji miał mieć takie statystyki jak w spoilerze, lecz byłby wtedy "odrobinkę" za mocny "
Oj Kleju, Kleju, chyba żartujesz. Eolek za mocny? Gdzieżby?! Przecież on jest papirusową łódeczką której ktoś przypadkiem dodał zasadę!
Okręt liniowy, tym bardziej elfi, powinien być perłą cesarstwa, statkiem, mięsem floty. Wszakże to okręt, nie obiekt spływu górskiego.
Za wikipedią:
"Okręt liniowy - nazwa historycznej najsilniejszej klasy okrętów artyleryjskich, wywodząca się od ich taktyki walki w szyku liniowym, w składzie floty liniowej.

Pierwsze okręty liniowe pojawiły się w XVII-XVIII wieku, kiedy to wzrost siły ognia artylerii okrętowej spowodował, że możliwe stało się całkowite niszczenie okrętów przeciwnika za pomocą samej artylerii."

To chyba znaczy, że statek mocny powinien być, nie!?Temat: Tłomacze...


| Ale funkcjonuje w literaturze. Gdy piszemy o rozwoju okrętów liniowych
| przed Konferencją Waszyngtońską, wręcz nie sposób pominąć słowa
| "drednot", które wygląda moim zdaniem dużo lepiej, niż Dreadnought.
| Wyobraźmy sobie takie zdanie: "Flota niemiecka w 1914 r. liczyła 30
| okrętów liniowych, w tym 13 drednotów / dreadnoughtów" - co wygląda
| lepiej?

Zdecydowanie. Ale wydaje mi się że zamiast drednotów lepiej wchodzą
pancerniki


To jak w takim razie rozróżnisz w Hochseeflotte okręty typu
"Deutschland" i typu, dajmy na to, "Nassau"?

"drednot" i "przeddrednot"/"predrednot" to podklasy okrętu liniowego.
Każdy drednot był okrętem linowym / pancernikiem.

Jeśli autor chciał rzutować w przyszłość sytuację na morzach na
przełomie XIX i XX wieku, to powinien zaznaczyć, że "drednoty" i
"superdrednoty" to odmiany "pancernika", a nie osobne klasy okrętów.

Pozdrowienia

Jan Szkudliński

Temat: Najbardziej znienawidzone okręty
Tak, własnie Hood był ostatni. Typ "Alaska" była jedynym z klasy okrętów, która praktycznie nie powstała. Miało to być cos pomniedzy pancernikami a krążownikiami najcięższymi. Z tą nazwą też sie spotakałem. Inni przedstawiciele tej klasy? Typ "Kronsztadt"/"Sewastopol" - ZSRR (9x305mm), typ B64, później typ B65 (na wiesc o tym jak Amerykanie budują "Alaskę") - Japonia (9x310mm) i nie weim czy zaliczyc do tego Schlastkreuzera typu O-Q (tez spaoitkałem oznaczenie krążownik najcięższy) - Niemcy (6x380mm). Ale wszytskie okręty oprócz amerykanskich nie zostały wybudowane, więc klasa własciwie nie powstała, zostały tylko 2 nietypowe jednostki. Ale teraz mamy znowu dylemat - czy najcięższe krążowniki to byłaby podklasa pancernikow (z tym sie spotkałem i za tym jestem z racji kalibru dział) czy raczej podklasa (hehhe tutaj bardziej pasuje nadklasa) krążownikow (to tez widziałem)...

P.S. Jak ja nie lubie "Alaski"
Temat: US Navy - Pacyfik
Problem w tym, ze akurat te jego "pantery i jagdpantery" to najliczniejsze amerykanskie klasy okretow
Zgadzam sie z twierdzeniami o poznych datach.

Z okretami podwodnymi jest jeden problem, mianowicie jest to bron pieronsko nieskuteczna jesli nie gra sie w scenariusz z gory zakladajacy ich uzycie. W takim scenariuszu stol pokrywa sie siatka wspolrzednych (zeby w ukryciu notowac polozenie okretu w zanurzeniu), a gracz strony przeciwnej planuje ruch konwoju/formacji na cala bitwe z gory - dopiero po wykryciu okretu podwodnego lub ostrzelaniu konwoju moze zmienic rozkazy i przystapic do dzialan ZOP.
Ten sam zarzut mozna tez poniekad odniesc do lotniskowcow - lotniskowiec powinien stac na oddzielnym stole, imitujacym fragment oceanu iles tam mil dalej, a na glownym stole powinny tylko szalec samoloty. W przeciwnym przypadku (lotniskowiec na glownym stole) kariera takiego okretu bedzie raczej krotka, a i operacje lotnicze moga napotkac na pewne utrudnienia (bo np. samoloty nie zdaza nabrac wysokosci w odpowiedniej odleglosci od celu).
Temat: Czerwona Flota - jakikolwiek sukces?

Janik - zgoda, w 1944 mieli BARDZO trudne warunki działania.
Ale dlaczego w latach 1941-43 do nich dopuscili?


I to jest właściwe pytanie. W jakimś stopniu utrata wybrzeży to spowodowała, dość szybkie zaminowanie wejścia do Zatoki Fińskiej i chyba to był największy błąd, mieli środki i mozliwości żeby do tego nie dopuścić, przynajmniej takie żeby zmusić Niemców do ruszenia dużych okrętów z baz prosto pod wyrzutnie swych okrętów podwodnych. Odwagi im napewno nie brakowało, coś się stało w Związku Radzieckim w czerwcu i wcześniej że duża flota i armia stała praktycznie czekając na cios. Miały trochę na to wpływ czystki z wcześniejszych lat ale to nie to. Może tak jak się mówi że to Stalin zabronil szykować się do wojny, a w jej początkowym stadium liczył jeszcze na zawarcie pokoju. Nawet niedoświadczeni dowódcy nie będą tylko wycofywać okręty. Praktycznie poza działalnością ścigaczy na Zatoce Ryskiej to wszystko stało lub uciekało do Kronsztadu, a wystarczyło by przeprowadzić kilka operacji podobnych do tych z początku I wojny światowej. Faktycznie zadałeś zasadnicze pytanie, tyle że na nie trudno odpowiedzieć, może kiedyś ujawnią dokumenty z początku wojny i się dowiemy.
Pozdrawiam.
Ps. jeśli kogoś interesuje lista strat niemieckich i ich sojuszników w latach 1941-1945 to mogę tutaj wstawić. Jest to lista ilościowa w rozbiciu na poszczególne klasy okrętów jakie je zadały.

janik41 dnia Nie Lut 20, 2005 22:16, w całości zmieniany 1 razTemat: IJN Graffu-kaku
Kupowanie lotniskowca od facetów, którzy nie bardzo mieli pojęcie o projektowaniu i budowaniu tej klasy okrętów, było najłagodniej mówiąc bez sensu. Graf Zeppelin był jeżeli chodzi o dopracowanie rozwiązań konstrukcyjnych gdzieś na poziomie Akagi — to był pierwszy lotniskowiec Kriegsmarine, mając wszelkie uroki prototypu nie tylko w danym typie, ale w ogóle w całej klasie.

W odróżnieniu od pancerników, w dziedzinie lotniskowców Niemcy nie mieli żadnej wiedzy, zwłaszcza niezwykle cennych przy projektowaniu doświadczeń eksploatacyjnych. Sensowniej już byłoby zlecić stoczniom niemieckim budowę lotniskowca według japońskich planów i obie strony chyba uważałyby takie rozwiązanie za najlepsze — Japsi mieliby okręt, a Niemcy dowiedzieliby się czegoś o praktyce konstrukcyjnej w tej dziedzinie. Byłoby to swoiste powtórzenie sytuacji z typem Kongô, gdy to synowie Nipponu uczyli się od Brytoli drobnych acz ważnych niuansów procesu projektowawania okrętów liniowych.
Temat: Sprawa b. kmdr. ppor. Henryka Kłoczkowskiego

No nie błagam, tylko bez takich banialuków, że Orzeł to okręt oceaniczny!!! Użyjcie Panowie funkcji "Szukaj!" i poszukajcie na FOW!!!
No nie błagam tylko bez takich banialuków, skoro okręt większy od u-boota typu IX, które były okrętami oceanicznymi, nie jest oceaniczny to opdały mi łapska z kalwiszy

Dopisuję po poście Crolicka.

Rozumiem punkt ilości aparatów torpedowych jak osiągów ( z zasięgiem na numerze 1). To nie zmiena faktu, że Orzeł należy do klasy okrętów oceanicznych.Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


|    Reporterzy - szczególnie tacy, dla których angielski jest językiem
| ojczystym - rozumieją to doskonale. Bo widzisz, tak się dziwnie składa,
| że po angielsku "battleship" oznacza ni mniej ni więcej, tylko "duży,
| silnie uzbrojony okręt wojenny" (lub "okręt liniowy") i to niekoniecznie
| jedynie

Nie wiem, ja w tych znaczeniach ktore podales do tej pory spotykalem
tylko man-o-war/man-of-war (ale to w starszych zrodlach) wzglednie ship
of the line albo ironclad. Jak do tej pory spotykalem sie tylko z
battleshipem
glownie w rozumieniu 'pancernik' czy (rzadziej) okret flagowy (aczkolwiek
tu wyparl go flagship).

| pancernik. Na potwierdzenie tych słów, warto sprawdzić sobie w słowniku
| definicję tego słowa i przeczytać - na przykład, jak to znalazłem w moim,
| że jest to: "n. any of a class of large warships with the biggest guns
| and very heavy armor (shortened from line-of-battle ship)".

To wypisz-wymaluj definicja pancernika dla laikow. Jakie jeszcze znasz
klasy okretow z 'biggest guns' i 'very heavy armor'? Lotniskowce? ;)


battlecruiser
armoured cruiser
dreadnought
monitor
capital ship

czesc to synonimy ;)

pIOTER

Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


   Reporterzy - szczególnie tacy, dla których angielski jest językiem
ojczystym - rozumieją to doskonale. Bo widzisz, tak się dziwnie składa, że
po angielsku "battleship" oznacza ni mniej ni więcej, tylko "duży, silnie
uzbrojony okręt wojenny" (lub "okręt liniowy") i to niekoniecznie jedynie


Nie wiem, ja w tych znaczeniach ktore podales do tej pory spotykalem
tylko man-o-war/man-of-war (ale to w starszych zrodlach) wzglednie ship
of the line albo ironclad. Jak do tej pory spotykalem sie tylko z
battleshipem
glownie w rozumieniu 'pancernik' czy (rzadziej) okret flagowy (aczkolwiek
tu wyparl go flagship).


pancernik. Na potwierdzenie tych słów, warto sprawdzić sobie w słowniku
definicję tego słowa i przeczytać - na przykład, jak to znalazłem w moim,
że jest to: "n. any of a class of large warships with the biggest guns and
very heavy armor (shortened from line-of-battle ship)".


To wypisz-wymaluj definicja pancernika dla laikow. Jakie jeszcze znasz
klasy okretow z 'biggest guns' i 'very heavy armor'? Lotniskowce? ;)

I.

Temat: Kolejne nudne pytanie o Yamato

drzwi były otwierane hydrauliczne na systemie drzwignii kilkuramiennych
coś z rodzaju ramienia wspartego w ramieniu
mogły byc otwierane w czasie warunków sztomowych

skulski od kilku lat nie jest wyrocznią jeżeli chodzi o YAMATO - ma rację w około 25- 35 % rzeczy reszta to domysły oparte na wyglądzie szkicu wraku, kilkunastu zdjęciach i nic wiecej

w 1999 roku znaleziono oryginalne plany YAMATO .....
według nich zrobiono Model w Kure

a tak by rozwiać trochę mitów to zapraszam www.ijn-yamato.net

Dwa okręty, będące w takcie budowy, pancernik KAGA i okręt liniowy AKAGI,

Mam pytanie czy pancernik i okręt liniowy to jakieś odmienne klasy okrętów.Temat: Torpedowce podczas II WŚ
Czyli definicja przez tlumaczenie z niemieckiego, poprzez francuski na polski.
Czy nie lepiej tlumaczyc bezposrednio i pozostac przy tym okresleniu?

Z biegiem czasu przesunely sie przeciez zadania tej (i innych ) klasy okretow.
Po 1WS skonczyly sie liniowe potyczki liniwe okretow i zwiazane z tym "przebicia torpedowcow" jak je nazywano w Kaiserliche Marine. Torpedowce floty 39 mialy sluzyc tak samo nocnym atakom torpedowym jak i ochronie eskadry floty z uwzglednieniem obrony plot i przeciwminowej (winda i zurawiki tralowe na rufie).
To, ze nie przeprowadzily tyle atakow torpedowych ile by zadowolilo pozniejszych czytelnikow ksiazek militarno-historycznych to juz taki urok i ma on wiecej powodow.
Nota bene, wiekszosc niszczycieli ograniczala sie do zwalczania okretow podwodnych i obrony plot (konwoje) - i co z tym fantem zrobic?
Porownujac je z Burza i innymi, trzeba by pewnie wziac poprawke na okres kiedy byly wybudowane i zalozenia jakie okreslaly ramy projektu.
Czy zauwazyliscie, ze FTB 39 to jednopokladowce - w przeciwienstwie do nich chyba wszystkie niszczyciele mialy podwyzszone dziobowki?

Wczoraj przy chorobie czytajac czwarte wydanie "Wielkich dni..." Pertka przy opisie bitwy pod Ouessant natknalem sie na stwierdzenie, ze ze niemieckie niszczycielie typu 1936a(Mob) "mogly uchodzic niemal za lekkie krazowniki" z racji uzbrojenia 150mm. Czy na ta sama modle mozna by uznac klase Dido i zmodyfikowana Dido za niemal duze niszczyciele, bo uzbrojenie to "tylko" 133mm (u krazownikow typu C byla ona jeszcze slabsza)?

Pozdrawiam, PeteratorTemat: Ofiary własnych torped
"Ironclad" był zawsze takim terminem bardziej publicystycznym, który mówił o okręcie jedynie to, że miał gdzieś jakiś pancerz. W tym rozumieniu i WARRIOR i SHAH to rzeczywiście "ironclads". We flocie jednak starano się rozróżniać okręty chociażby pod względem funkcjonalności, czyli roli, jaką miały pełnić w służbie. I tutaj WARRIOR to już na pewno pancernik (chociaż fregata) a SHAH krążownik. W II połowie XIX w ciężko jest precyzyjnie posługiwać się terminolgią, bo klasy okrętów rozwijały się bardzo szybko i powstawały często równolegle w czasie.Temat: Od czego tonęły pancerniki?


Zresztą właściwie to SH, S i Kilkis nie kwalifikują się chyba do klasy okrętów liniowych? Pozdrawiam.


Okręty liniowe w czystej postaci.
O Lemnocie/Kilkis można nawet powiedzieć, że to wersja pomiędzy eskadrowcem a drednotem.
Drugowojenne nie były okrętami liniowymi, a jedynie pancernikami.Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


| To, ze polska nazwa na battlecruiser to krazownik liniowy jeszcze
| nie oznacza ze kiedykolwiek zaliczano je do klasy okretow liniowych.
   Naprawdę zanim zaczniej pouczać innych, powinieneś cokolwiek na ten
temat poczytać. Może nie zmuszam Cię od razu do lektury żadnych
książek na temat okrętów liniowych (choć wyraźnie tam znajdziesz
informację, że zarówno krążowniki liniowe, jak i pancerniki były do tej
kategorii zaliczane), ale, no nie wiem, chociaż w wikipedii znajdź sobie
hasło "krążownik liniowy"?


Tia... jeden polski autor uznal je za okrety liniowe. A wielu innych nie.
Co w przywolanej przez ciebie wikipedii jest dokladnie zaznaczone.
Zeby bylo zabawniej w angielskiej wikipedii juz nie ma takiego kwiatka,
innymi slowy - zrodla angielsko jezyczne nie zaliczaja battlecruiserow do
battleship'ow.
A przeciez battleship to  "shortened from line-of-battle ship".


   REMOV
że w tego rodzaju niedojrzałych przepychankach będę uczestniczył, ok?


Ty w nich nie uczestniczysz, ty je rozpoczynasz...
I najwyrazniej jestes jedynym ktory tego nie widzi...

RAJ

Temat: 225 lat Floty Czarnomorskiej

Szkoda, że nie doczekałem się odpowiedzi w głównym wątku. (ale: "uderz w stół, a nożyce się odezwą" - i to było moim zamiarem, sprowokowanie do odpowiedzi ).
A co? Nie chce sie poszukać? Nie przypominam sobie by obowiązkiem użytkowników forum było podawanie wszystkiego na tacy. Zwłaszcza gdy nie chca tego robić.

Ad rem, skoro wykaz obejmuje główne (bojowe) klasy okrętów (co wyraźnie zaznaczono), trudno mu zarzucać niekompletność, jeśli nie wymienia okrętów pomocniczych i specjalnych.

W tym kontekście również lista jest niekompletna, a przyjmując kryteria twórców zestawiania i przenosząc je na grunt polski otrzymujemy zestawienie sił MW RP zamykające się w ogólnym potencjale ilosciowym określonym liczbą 16.

Nie doczekałem się również odpowiedzi nt. okrętów podwodnych proj. 677 (prototyp podobno miał być w służbie).

I się nie doczekasz. I tak dostałeś więcej informacji niż znalazłbyś gdziekolwiek indziej na polskich forach. Szczerze mówiąc ani grzeje ani ziebi mnie Twoja chęć doczekiwania się. Chcesz czegoś sie dowiedzieć? Zacznij sam szukać, miast liczyć na to że zrobią to za Ciebie inni, prowokując ich do komentowania zaczepek.
Żadnych informacji oprócz gołosłownych twierdzeń nie dostałem, ale jak widzę: za wysokie progi na moje nogi.
eotTemat: KRUCJATA drugi tom Starfire w sprzedaży
Wyjasnienie jest w przypisach "Placowki Basilisk", albo jeszcze dokladniej w "Wszechswiat Honor Harington" .
Superdreadnought , dreadnought , pancernik krazownik to rozne klasy okretow liniowych rozniace sie wypornoscia, a co za tym idzie predkoscia max akceleracji i mozliwym do zainstalowania uzbrojeniem.
Jesli chodzi dlaczego superdreadnought/dreadnought a nie np. ... czajnik ... skoro w naszym jezyku nie ma slowa na okreslenie takiej klasy , to po co wymyslac jakies neogolizmy ?

Purysci jezykowi probowali wprowadzac miedzymordzie zamiast interfejsu, na szczescie normalni ludzie ich od razu wysmiali.

Biorac pod uwage procentowa niewielka roznice wypornosci obu klas, oraz ich bardzo podone mozliwe zastosowanie , to stosowanie podobnych nazw ma gleboki sens. Moznaby stosowac np. dreadnought i lekki dreadnought , ale przeciez brzmialoby to zbyt infantylnie.Temat: Polski POW?
Co sądzicie o posiadaniu przez Polskę pancernika (pancerników) obrony wybrzeża przed 1939 r.? Wiadomo że na prawdziwe okręty liniowe nie było by nas stać, ale POW rozwiązywałby część problemów MW. Stanowiłby jakieś realne zagrożenie dla Kriegsmarine, przydałby się też w wypadku ewentualnej konfrontacji z ZSRR.
Spodziewam się, iż się odezwą głosy że nas nie było stać na takie jednostki itp., ale można hipotetycznie założyć że np. redukujemy trochę wojska lądowe, albo wręcz zaciskamy nieco pasa i zwiększamy budżet obronny... W końcu w sytuacji w jakiej była Polska w latach 30-tych, bezpieczeństwo zewnętrzne musiało być priorytetem władz.
Oczywiście, POW budowany w okresie międzywojennym nie mógłby być krypą na wzór konstrukcji z okresu świetności tej klasy okrętów, czyli przełomu XIX i XX w. Proponowana przeze mnie charakterystyka takiego okrętu to z grubsza: 8000-10000 ton, 4 działa 300-350 mm, 28-30 w., pb 200.
Co Wy na to?Temat: 225 lat Floty Czarnomorskiej

Szkoda, że nie doczekałem się odpowiedzi w głównym wątku. (ale: "uderz w stół, a nożyce się odezwą" - i to było moim zamiarem, sprowokowanie do odpowiedzi ).
Ad rem, skoro wykaz obejmuje główne (bojowe) klasy okrętów (co wyraźnie zaznaczono), trudno mu zarzucać niekompletność, jeśli nie wymienia okrętów pomocniczych i specjalnych.
Nie doczekałem się również odpowiedzi nt. okrętów podwodnych proj. 677 (prototyp podobno miał być w służbie).
I się nie doczekasz. I tak dostałeś więcej informacji niż znalazłbyś gdziekolwiek indziej na polskich forach. Szczerze mówiąc ani grzeje ani ziebi mnie Twoja chęć doczekiwania się. Chcesz czegoś sie dowiedzieć? Zacznij sam szukać, miast liczyć na to że zrobią to za Ciebie inni, prowokując ich do komentowania zaczepek.
Temat: Jak zrobic kopie statku wytlumaczenie w jezyku polskim
Jesli ktos zwas jest zainteresowany np jak zrobic kopje statku ktory moze potem byc modyfikowany na inne okrety, statki, typy, klasy. Napisalem na www.subsim.com forum instrucje w angileskim bo mnie denerwowalo jak chyba rosyjski gosciu on nazwie sergbuto trzymal to tylko dla siebie nie dzielac sie z innymi. Wiem ze wile innych chcialo by tez pewnie zrobic nowe klasy okretow, statkow, nowe typy samolotow itp. Tlumaczenie jest uzywajac hex editora. Ja zrobilem sobie pare tools ktore mi pomagaja w tym ale w hex editor tez mozna to robic tylko jest dluzej.

Juz w krotce bedzie przetlumaczony na polski.

Chris aka OrzelTemat: Bitwy morskie pod Narwikiem


W zasadzie jedyne do czego można sie "przyczepić" to fakt że nie odesłano chociaż dwóch, trzech okrętów nast. dnia.


Nastepnej nocy zostaly 4 niszczyciele wyslane w droge powrotna do kraju ale przy ujsciu Westfjordu zauwazono cienie (!) patrolujacych okretow brytyjskich. Niemcy niezauwazeni wrocili z powrotem do Narwiku. Dowodca tej grupy nie popisal sie in na jego "konto" idzie strata tych 4 niszczycieli.

Przez zenujace bledy przy przygotowaniu tej operacji nie mozna bylo szybciej wiekszej ilosci niszczycieli zatankowac. Sam Jan Wellem mial odpowiednia ilosc paliwa ale pompy nie mialy odpowiedniej wydajnosci! Wydajniejsze i wieksza ilosc pomp rozwiazalaby ten problem. Niszczyciele zostaly w falszywej kolejnosci zaopatrzone w paliwo (wpierw powinno sie tankowac te ktore jeszcze stosunkowo duzo ropy mialy). Poza tym potrzebne bylo tylko paliwo, zeby dotrzec n.p. do Drontheim. Z6 z grupy AH spedzil 2 miesiace w Drontheim zanim po operacji Juno z SH i GS do Niemiec powrocil.

Krotko jeszcze do U-Bootow i problemow z torpedami:
- wielokrotne ataki na pancerniki (Warspitex4),
podobniez w stosunku do kazdej klasy okretow. Bylyby to wprawdzie duze sukcesy U-Bootow gdyby torpedy byly sprawne ale jedynym problemem bylaby dla Anglikow tylko (ewentualna/prawdopodobna) utrata (~11) niszczycieli. To mogloby poglebic kryzys konwojowy.
Temat: A gdyby nie Waszyngton ... ( pancerniki )
No właśnie - Traktat Waszyngtoński majacy za zadanie ograniczenie zbrojeń morskich mówił m.in. o ograniczeniu wielkości pancerników - wypornosci do 35000 ton i kalibru dział do 406 mm . Dodatkowo zobowiązania się do nie bydowania nowych okrętów do 1931 roku . Ofiry to jednostki już budowane bądz projektowane z których zrezygnowano . jak : 4 br. kr. liń typu G3 - 46000 stand./53000 pełna i 9x406 mm , dwa jap. pan. typu TOSA 38500/44200 i 10x406 mm , cztery jap. kr.liń typu AMAGI 40000/47000 i 10x406 mm cztery br. okrety liniowe typu St. Andrew 46000/53000 i 9x 457 mm .
Przytoczone liczby są imponujace i to na początku lat 20 tych . Traktat w widoczny więc sposób zachamował rozwój tej klasy okretów .

A tera proponowałbym trochę pogdybać - a jak wyglądałyby pancerniki gdyby traktatu nie było - jaki monstra byłyby w składzie poszczególnych flot - oczywiście w granicach rozsadku . Myślę , że Jamoto byłby w takiej sytuacji pikusiem .

I jeszcze jeden wątek - na kadłubach nie wprowadzonych krążowników jak - Laxington czy też AKAGI powstały duże lotniskowce . Czy myślicie , że gdyby tak się nie stało , gdyby pierwsze lotniskowce powstały na mniejszych kadlubach - lotniskowce odegrałyby tak wielką rolę podczas drugiej wojny światowej .Temat: Niezgodnosci danych z rzeczywistoscia


Yamato and Musashi powinny miec 11 hull box - 2 wiecej - by zachowac skale. Rozumiem, ze im sie na formatce nie miesci, ale ...


mnie to tez zdziwiło. aktualnie przegzebuje całą japońska flote w poszukiwaniu błędów w konfiguracji uzbrojenia. najbardziej mnie boli brak podziału na klasy okrętów. zamiast podawać okręt z imienia powinni zrobić cos takiego:

niszczyciele typu Yugumo (podane statystyki dla danej klasy)

wyjatki

np Takanami miał radar (niemiał go ale podaje jako przykład. posiadłą on urządzenie do wykrywania fal radaru i okreslania jego połozenia)

pzdr

NairoD
Temat: Hierarchia Struktur Cesarskich
Słówko wyjaśnienia dlaczego u mnie w Flocie Cesarkiej jest taka standaryzacja - po prostu większośc tej floty stanowią jednostki z czasów Vladimira, lenników i sprzymierzeńców Alexiusa. Poza tym, gdy Alexius został Cesarzem, wymienił z innymi siłami odstające (np. te z 1000 lat na liczniku) jednostki na pasujące, by nie mieć problemów z naprawami i częściami zamiennymi. DLatego niektóre klasy okrętów spotyka się tylko w Grupach Bojowych Floty Cesarskiej (np. "Orion'y", krążowniki floty Vladimira czy "Reginaldy" - niszczyciele robione na zamówienie Alexiusa).
Co do pancerników - nie istnieje coś takiego jak klasa pancernika. Każdy jest unikalny. Np. "Darius", najpotężniejszy okręt w Znanych Światach, ma ponad 300m długości i jest uzbrojony w m.in. dwa działa mezonowe ("zwykłe" pancerniki tylko w jedno).Temat: I Wojna Światowa na morzu

konsekwencji tego Anglicy postanowili skonstruowac nowy typ w pelni odpowiadajacy najnowszym zadaniom wykrystalizowanym podczas wojny. Pierwszym okretem tego nowego typu, niejako prototypem byl zbudowany w Anglii "Dreadnought".
To nie drednoty przeciez je potopily

Czy wynik tego starcia nie sugeruje ci przypadkiem, że krążownik liniowy brytyjski i krążownik liniowy niemiecki to praktycznie dwie różne klasy okrętów?
Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09| Jakie jeszcze znasz klasy okretow z 'biggest guns' i 'very heavy armor'?
   Krążowniki i inne okręty liniowe.


Czyli cięzko opancerzone krążowniki z IIWŚ wyposażone w duże działa
możemy bezpiecznie nazywać battleshipami, świetnie :)

Dajmy spokój, ciekawsze się rzeczy dzieją niż ustalanie definicji
battleshipa :)

A nazywanie BWP czołgami czy Slavy battleshipem jak mnie bawiło tak
bawić będzie :) nawet jeśli będe musiał przyznać słownikową rację.

Ami

Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


| pancernik. Na potwierdzenie tych słów, warto sprawdzić sobie w słowniku
| definicję tego słowa i przeczytać - na przykład, jak to znalazłem w
| moim, że jest to: "n. any of a class of large warships with the biggest
| guns and very heavy armor (shortened from line-of-battle ship)".

| To wypisz-wymaluj definicja pancernika dla laikow. Jakie jeszcze znasz
| klasy okretow z 'biggest guns' i 'very heavy armor'? Lotniskowce? ;)

battlecruiser
armoured cruiser


Ani 'biggest guns' ani 'very heavy armor'.


dreadnought


Brytyjskie okreslenie battleshipa od pierwszego ukonczonego okretu, to
akurat jedyny synonim.


monitor


Brak 'very heavy armor' i na pelne morze tez raczej nie wyplynie.


capital ship


To moze byc cokolwiek, nawet lotniskowiec.

I.

Temat: Dokument o Kursku na Planete


Pytanko odnosnie tajfunow.
Czy sa rozne modele tej klasy okretow? tzn roznica sie wygladem
zewnetrznym...
Juz tlumacze, ogladalem ten dokument na Planete, calkiem ciekawy - byl rzecz
jasna o tajfunie Seve...cos tam :)(BTW nazwa od przedsiebiorstwa, ktore
sponsoruje ejgo utrzymanie... duzy lol)


a nie "Siewierodwińsk" od nazwy miasta?


Zaciekawil mnie wyglad czesci hmm
rufowej... tzn ten pionowy ogon - statecznik? czy jak to sie fachowo zwie...


Ster kierunku.


w modelu, o ktorym byl film, byl jeden na srodku czesci rufy na srubami....
caly czas wydawalo mi sie, ze tajfun posiada dwa takie "ogony" na skrajach
rufy... czy ktos mi moze wyjasnic? czy pomylilem tajfuna z Akułą ? :)


Nie zetknąłem się z okrętem podwodnym, o podwójnym sterze kierunku.
Tajfun ma pojedynczy, Akuła też.
BTW jest tu problem oznaczeniowy - to co zachód nazywa Tajfunem
(Typhoon) (SSBN) Rosjanie nazywają Akuła (Projekt 941), a to co zachód
Akuła (SSN) Rosjanie - Bars (Projekt 971).

Temat: dywersyfikacja ilosci oficerow

To ile nowych typów proponujesz?

Oto mój pomysł:

Gwiezdny Obrońca
Opis: Z czasem pancerniki stały się tek powszechne, że naukowcy zaczęli myśleć o statku potężniejszym od od nich. Tak narodził się Gwiezdny Obrońca. Okręt ma nadzwyczaj wydajny napęd hiperprzestrzenny do którego budowy potrzeba niebotycznych ilości energii i kryształu.

Koszty: [170k/10k/160k/80k]
Ilość dział: 40
Łączna siła ognia: 80000
Zasięg ognia: bardzo daleki
Hiper prędkość: 10[ly/h]
Pancerz: 150000
Rozmiar: 150
Ładowność: 0

Modyfikatory bojowe:
Atak na pancernik: 130% skuteczności
Atak na krążownik Liniowy:115% skuteczności
Atak na krążownik: 105% skuteczności


10 ly/h ? .... lol,szybszy od moich liniowców

btw, w rzeczach do zrobienia jest takie coś jak Dreadnought i Super Dreadnought + Lotniskowiec ))
Widziałbym drednota rozmiarowo 170 i SD 200, gdzie SD miałby jedynie większy pancerz.

Przy modułowości proponowałem klasy okrętów - można tam pogrzebac.Temat: Które pancerniki sprawdziły się w walce?

po prostu Iowa kolejny raz udowodniła, że pancerniki były największym nieporozumieniem do walki morskiej
Nieporozumienie!!! Nie ma uniwersalnej klasy okrętów! W różnych czasach i warunkach pancerniki radziły sobie różnie. Przypominam, że generalnie to ciężkie, silnie opancerzone okręty artyleryjskie, których głównym celem jest zwalczanie podobnych jednostek a atutem - siła ognia i odpornośc na trafienia.
Pancerniki powstały w 1859/1860 roku i prym wiodły do I WW. Sprawdziły się ewidentnie podczas wojny secesyjnej (przy różnych okazjach), pod Lissą (1866), w czasie "wojny o saletrę" (przy różnych okazjach, m.in.pod Angamos 1879), podczas bombardowania Aleksandrii (1882), pod Yalu (1894) i podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904-05) - choć podczas tej ostatniej można już było zauważyć wyraźny wzrost znaczenia sił lekkich (ale to wiązało się z rozwojem broni minowej i torpedowej). Podczas I WW pancerniki nie miały zbyt wielu okazji do działania, ale tam gdzie miały tam trudno im było coś zarzucić (poza operacją na Galipolli) - oczywiście należy już tu zacząć rozróżniać predrednoty od drednotów.
W II WW zmieniły się warunki. Pojawiło się lotnictwo, udaskonolono broń podwodną, ale pancerniki swoje do powiedzenia jeszcze miały i to nie tylko jako "kanonierki".
Kres ich istnieniu pełożyło lotnictwo i pociski kierowane, choć tu też można podyskutować czy na pewno (różne pomysły się rodzą). Jeżeli jednak powstanie jakaś nowa oryginalna konstrukcja, to peno będzie to tylko "pancernik przez analogię", bo "dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi".
Ale mówienie, że "pancerniki były nieporozumieniem" jest dokładnie - nieporozumieniem!!!Temat: Sprawa b. kmdr. ppor. Henryka Kłoczkowskiego

Rozumiem punkt ilości aparatów torpedowych jak osiągów ( z zasięgiem na numerze 1). To nie zmiena faktu, że Orzeł należy do klasy okrętów oceanicznych.
Zmienia drogi Gromie. Bo okręty oceaniczne jak sama nazwa wskazuje są budowane na ocean. A żeby pływać po oceanie trzeba mieć duży zasięg. Orzeł nie miał dużego zasięgu, ergo na oceany się nie nadawał
Temat: 22/01/2007 Manewry JIN vs KRIEGSMARINE
Stoczylismy dzisiaj z Piotrkiem ze sklepu sosny potyczke na 12vp. Ja posiadałem 2CL "Aoba" i "Jintsu" oraz 2 niszczyciele "Shigure" i "Samidare"

siły przeciwnika to CL "Lipsk" i 3 niszcyciele z-22, z-21 i z-20

Pierwsza salwa z Aoby trafiła w Lipsk ponizej jego lini wodnej, w następnej tuze otrzymał on kolejne 2 trafienia w tym jedno generujace 2 przeciek, 2 trafienie to był hullbox. Nie udało sie Piotrowi opanowac przecieków i Lipsk poszedł na dno w ciągu następnych 2 tur uzyskując zaledwie 1 trafienie na Aobie. W 2 tuze obaj odpaliliśmy torpedy i w wyniku manewrowania torpedy trafiały w nasze własne okrety Mój Jintsu dostał 4 hullboxy i maszynownie a piotrek na jednym z niszczycieli odstrzelił sobe działo i 2 hullboxy. W następnej tuze torpedy z Shigure dosięgły Z21 i posłały go nadno przełamujac na pół (dostał sink-a). W między czasie Aoba kozystajac z 2 central prowadzenia ognia odstrzeliła obie maszynownie na z-20 i spowodowała jego zatrzymanie a z-22 został obrany w skumulowanym ostzrale całego mojego zespołu z prawie clego uzbrojenia (zostało mu jedno rufowe działo )

podsumowujac:

TRZEBA NAUCZYC SIE WYKONYWAC SKOORDYNOWANE ATAKI TORPEDOWE!!!

fakt ze wziołem 2 CL (aoba 5VP jintsu 3VP) spowodował dysproporcje sił jesli chodzi o klasy okrętów

pzdr

NaiorD
Temat: Rosyjskie F-16


| Mig-29 i Su-27 byly odpowiedzia ruskich na F-16 i F-15 przy czym zostaly
one
| wprowadzone do sluzby troche pozniej niz amerykanskie odpowiedniki (no
bo
| tak to u ruskich bywalo, ze najpierw musieli zobaczyc co amerykanie
zrobili
| by pozniej chciec to zrobic lepiej :).

No jasne. Ruscy zawsze kopiwali od Amerykancow.
Szczegolnie dotyczy to takiego sprzetu jak: Migi25 i 31,


kopia czego konkretnie mialby byc niby MiG25 i MiG31?


czolgi wszystkich typow, okrety podwodne


kopia jakiej klasy okretow jest Akula? a Typhoon?

Okruch

Temat: Star Trek: Tactical Assault >>>BOMBA<<<
Czesc wszystkim, chcialem wam opowiedziec o grze jak w tytule postu.

Weglog mnie mozna ja porownac z counter strikiem. nie mowie tu o postrzeganie jako szuter, ale counterze masz cos takiego ze jak idziesz z ta splowa i zastanawiasz sie czy lepiej srogkiem sciezki czy raczej przy scianie.

W tej grze jest ten Juice i mysle ze duzo wiecej by bylo na sieci.

Siadamy za sterami statku kosmicznego floty swietlnej, konfederacji. Sa rozne klasy okretow generalnie maja podziel na bronie i tu trzy wykladniki: slabe, srednie, bardzo dobre. I tak jest z jeszcze dwoma cechami okretu.

Widok jest jak by z trzeciej osoby, widzimy statek jak jakis samolot. mamy mozliwosc lotu jedeynie w lewo i w prawo. przycisk do gory i dolu jest odpowiedzialny za predkosc.

Na prosbe kolegow dorzucam linka z soczystymi fotami:
http://media.psp.ign.com/media/800/800811/imgs_1.html

Cala zabawa polega na rozwalaniu przeciwnika, tak jak w star treku najwazniejszym parametrem sa shields. Trzeba tak walic zeby kolesia albo kolesi rozwalic jak najszybciej, sszybciej niz oni ciebie.

To tyle bo to nie jest prawdziwa recenzja wiec wiecej nie ma co nawijac. Gra jest fajna, ma tez fabule ktora ujawnia sie jak okienka dialogowe. Wcagajaca ale i tak biegnie to wszysstko do jednego czy bedzie to statek romulan czy klingonow i ile ich jest.Temat: At All Costs - wrazenia?

Jesli sie nie myle rocznika floty ..."Jane's" nie popelnil Weber aczkolwiek firmowal to nazwiskiem.
Panowie odpowiedzialni za to to Ken Burnside, Thomas Pope.

Zgadza się. Mieli dostęp do Webera i wszystkich jego materiałów, więc większość się zgadza (klasy okrętów, systemy planetarne, historia). Jedyna rozbieżność to wykryte przez nich przeszacowanie wielkości uzbrojenia wszystkich statków oraz błędny stosunek długości do masy SD. Weber poprosił ich o te wyliczenia więc pewnie nowsze wydania mają już te dane. Cytuję (mam nadzieję, że nie łamię praw autorskich):
Na jego prośbę sporządziliśmy też listę wszystkich niezbędnych zmian w powieściach, tak by były zgodne z opracowanym systemem. Głównie chodziło o wymiary, ale także o pewne opisy.
Cytat pochodzi z rozdziału wielkie przeszacowanie.

Należy pamiętać, że nie pisali oni katalogu uzbrojenia tylko opracowywali planszówkę: Saganami Island Tactical Simulator.
Można ją kupić tutaj:
http://www.adastragames.com/products/adastra/sits.html
Biorą za nią 200$. Cena świadczy o tym, że jest ona przeznaczona dla fanatycznych wielbicieli. Musi być pozbawiona błędów

PS Jestem ślepy dopiero teraz zobaczyłem spis okrętów. Wychodzi na to, że według Jane na początku wojny Haven miało 13 SD a Sojusz 11. Dziwne byłem pewny, że SD było znacznie więcej.Temat: okrety podwodne


Hi !!!!!!!!!!!!!!

| Interesuja mnie klasy okretow, w ktorych przynajmniej jedna jednostka lub
| prototyp zostaly ukonczone po 1996 r.

Juz lepiej :) To tak z pamięci będzie: Le Triomphant, Seawolf, Virginia,
Vanguard, Agosta, Collins i Gotland, plus to co jest w fazie
konstruowania/prototypów jak np. Viking, Turquoise, U212/214 i Astute


To Virginie juz wypuscili ???
I co to takiego ten Viking

Zibi


Pozdrowienia
Sailor
"Ja nie mówię, że oni nie mogą tu przyjść. Ja mówię, że nie moga tu przyjść
drogą morską"


To moze teraz ja ;-))
"Chcemy wielkich sztuk! Dawajcie najpierw wielkie sztuki!"

Temat: okrety podwodne
Hi !!!!!!!!!!!!!!


Interesuja mnie klasy okretow, w ktorych przynajmniej jedna jednostka lub
prototyp zostaly ukonczone po 1996 r.


Juz lepiej :) To tak z pamięci będzie: Le Triomphant, Seawolf, Virginia,
Vanguard, Agosta, Collins i Gotland, plus to co jest w fazie
konstruowania/prototypów jak np. Viking, Turquoise, U212/214 i Astute ??
Napisz czy o to Ci chodzi, i jak bardzo szczegółowe dane potrzebujesz, a
postaram się wysłać na priva co Ci będzie potrzeba. Mnie za to interesuje
ten chiński SSBN i do tego USS Triton oraz USS Halibut.

Pozdrowienia
Sailor
"Ja nie mówię, że oni nie mogą tu przyjść. Ja mówię, że nie moga tu przyjść
drogą morską"

Temat: Polskie lotniskowce
Wiem że temat może jest cokolwiek fantastyczny, ale ostatnio przeglądając w "Bellonie" różne ksiązki natrafiłem na pozycję "Lotnictwo Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1945-1963" autorstwa Mariusza Konarskiego, wydaną przez wyd. Andrzej Marszałek w Toruniu w 2004. Autor pisze że admirał Świrski proponował, aby w okresie do 15 lat po wojnie (nie jestem tu pewny, po ksiązki nie kupiłem, a tylko przekartkowałem) lotnictwo morskie rozbudować do kilkudziesięciu dyonów ( 26) z 549 samolotami w linii. I uwaga: wspomina o 6 lotniskowcach, zbliżonych do klasy "Casablanca", dla których przewidywano 3 dyony torpedowe (72 sam.) i 6 dyonów myśliwców pokładowych (144 sam.). Rozumiem że miałby to być fragment większej całości. Mam wobec tego pytanie: co jeszcze miałoby wejść w skład tak poważnie (i chyba nieracjonalnie) rozbudowanej floty? Jakie klasy okrętów, ich ilość. Gdzie miałyby one stacjonować? Domyślam się, że zakładano już w tym planowaniu znaczące powiększenie dostępu do morza (możliwe że z Królewcem). Czy ktoś zna więcej szczegółów?Temat: Konkursik morski !
Dzięki,

W nocy 14 listopada 1941 dwa okręty wysadziły na libijski brzeg grupę brytyjskich komandosów. Celem akcji była pewna willa, w której kwaterę miał podobno mieć Rommel...

Proszę podać nazwy i klasy okrętów uczestniczących w tej operacji.

Podpowiedź:
Miejscowość Beda Littoria, dowódca komandosów płk. Keyes - to powinno pomóc w poszukiwaniach...Temat: Klasyfikacja pancerników

Dlaczego znowu "z lamusa"???? Moim zdaniem ujednolicenie klasyfikacji było słusznym pociągnięciem - bo po co rozróżniać jakieś szczególne klasy w obrębie klasy okrętów liniowych???? Tak samo ujednolicono klasyfikację krążowników - z podziałem na lekkie i ciężkie rezygnując z jakichś tam np. "krążowników pancernych" czy "krążowników pancernopokładowych".

Dlatego z lamusa - bo to pojęcie z ery żaglowcówTemat: Niszczyciele podczas II WŚ
Wracam do klasy okrętów
Portugalia - mały kraj, mała flota. I duża seria niszczycieli
„Douro” (1933-35) 1219t; 98.45x9.45x3.35m; 33000KM/36w; 4x120, 3x40AA, 2wbg, 8rt533, 20min; 184l;
5 dla Portugalii, 2 dla Kolumbii i ... nie sposób znaleźć zdjęcia tych okrętów, o rysunkach nie wspominając, tudzież o opisie i ich dziejach (Conway's 1922-46 dość ubogi pod tym względem). W sieci znalazłem jedno ! zdjęcie. DLaczego ??? Takie tradycje i tak kiepsko.Temat: Niemieckie biura projektowe 1890-1918.
Hi
Jesli chodzi o udzial prywatnych stoczni w projektowaniu okretow to taki rzadki przypadek mial miejsce przy pracach projekowych nad nowymi niszczycielami Typ 34.
W kwietniu 1933 Kierownictwo marynarki postanowilo wszystkie dotychczasowe plany budowy tej klasy okretow 1100 i 1500to wlozyc o szuflady i isc na maxymalna dopuszczalna konwencjami granice 1850to std., podyktowane to bylo potrzeba uzycia ich (z braku odpowiedniej liczby krazownikow) w roli sil rozpoznawczych. Powiekszenie wypornosci nowych DD mialo sluzyc do zwiekszenia sily bojowej dodano 5. dzialo 127 i 2xIV 533 wt.; i wzmocnienia konstrukcji, zwiekszenie mocy maszyn mialo pozwolic osiagnac na wiekszych dystansach szybkosc powyzej 35 w.,
tutaj trzeba powiedziec, ze nie zwracano zbytniej uwagi na zasieg, nadal tak jak przy wczesniejszych (mniejszych) projektach zakladano uzycie wylacznie na Baltyk i Morze polnocne.
Do opracowywania projektow zaproszono stocznie prywatne (oczywiscie K-Amt tez projektowal)
w kazdym razie wlasne projekty zlozyly:
Schichau Werft , A.G.Vulcan Stettin , A.G.Weser .
w koncu wybrano jednak projekt oficjalny pozniejszy Typ 34, ciekawe jest jednak, ze projekt Schichau jest baardzo podobny z wygladu do Typu 34 a uzbrojenie lepiej rozplanowene.
Ch.Temat: Klasyfikacja pancerników
Dlaczego znowu "z lamusa"???? Moim zdaniem ujednolicenie klasyfikacji było słusznym pociągnięciem - bo po co rozróżniać jakieś szczególne klasy w obrębie klasy okrętów liniowych???? Tak samo ujednolicono klasyfikację krążowników - z podziałem na lekkie i ciężkie rezygnując z jakichś tam np. "krążowników pancernych" czy "krążowników pancernopokładowych".Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


Widze ze jednak sie nie zmieniles.


    Masz rację, nadal poprawiam nieprawdziwe dane.


To, ze polska nazwa na battlecruiser to krazownik liniowy jeszcze
nie oznacza ze kiedykolwiek zaliczano je do klasy okretow liniowych.


    Naprawdę zanim zaczniej pouczać innych, powinieneś cokolwiek na ten
temat poczytać. Może nie zmuszam Cię od razu do lektury żadnych
książek na temat okrętów liniowych (choć wyraźnie tam znajdziesz
informację, że zarówno krążowniki liniowe, jak i pancerniki były do tej
kategorii zaliczane), ale, no nie wiem, chociaż w wikipedii znajdź sobie
hasło "krążownik liniowy"?

    REMOV

PS. Twoje wstawki i mniej czy bardziej zakamuflowane ataki personalne
wycinam. Jak zwykle. Oczywiście, jeżeli ich wypisywanie sprawia Ci jakąś
bliżej niezrozumiałą przyjemność, to sobie wypisuj, ale nie licz, że w tego
rodzaju niedojrzałych przepychankach będę uczestniczył, ok?
PPS. Naucz się odpisywać, nad a nie pod delimiterem.

Temat: Rosyjskie F-16


| | | Mig-29 i Su-27 byly odpowiedzia ruskich na F-16 i F-15 przy czym
zostaly
| one
| wprowadzone do sluzby troche pozniej niz amerykanskie odpowiedniki (no
bo
| tak to u ruskich bywalo, ze najpierw musieli zobaczyc co amerykanie
| zrobili
| by pozniej chciec to zrobic lepiej :).

| No jasne. Ruscy zawsze kopiwali od Amerykancow.
| Szczegolnie dotyczy to takiego sprzetu jak: Migi25 i 31,

kopia czego konkretnie mialby byc niby MiG25 i MiG31?

| czolgi wszystkich typow, okrety podwodne

kopia jakiej klasy okretow jest Akula? a Typhoon?

Okruch


Czy slowo "ironia" Ci cos mowi?

Temat: Iowa - pancernik czy krazownik?
Oczywiście nie ma żadnych obowiązujących definicji ale wymienione przez Ciebie klasy okrętów różni wszystko - geneza powstania, funkcje, wielkość, sposób budowania. Także kontekst historyczny nie jest bez znaczenia - np. w wypadku krążowników liniowych, które były XIX wieczną efemerydą w dobie drednotów i których definitywny koniec przypadł na 1918 r.

Moim zdaniem nie można mieszać pancerników z pancernikami obrony wybrzerża i monitorami. To są okręty o zupełnie innej pozycji we flotach i innej filozofii projektowania. Oczywiście można podać przykłady pancerników OW zbliżonych charakterystyką do prawdziwych pancerników ale generalnie zbieżność jest tylko semantyczna. Nie wszystko co nosiło pancerz może być nazwane w j. polskim pancernikiem.
Tak mi się przynajmniej wydaje.Temat: Dokument o Kursku na Planete| Pytanko odnosnie tajfunow.
| Czy sa rozne modele tej klasy okretow? tzn roznica sie wygladem
| zewnetrznym...
| Juz tlumacze, ogladalem ten dokument na Planete, calkiem ciekawy - byl
rzecz
| jasna o tajfunie Seve...cos tam :)(BTW nazwa od przedsiebiorstwa, ktore
| sponsoruje ejgo utrzymanie... duzy lol)

a nie "Siewierodwińsk" od nazwy miasta?


i stoczni chyba ?

w kazdym razie nie od rzekomego zakladu - "sponsora" !

Temat: Dokument o Kursku na Planete


Pytanko odnosnie tajfunow.
Czy sa rozne modele tej klasy okretow? tzn roznica sie wygladem
zewnetrznym...
Juz tlumacze, ogladalem ten dokument na Planete, calkiem ciekawy - byl
rzecz
jasna o tajfunie Seve...cos tam :)(BTW nazwa od przedsiebiorstwa, ktore
sponsoruje ejgo utrzymanie... duzy lol) Zaciekawil mnie wyglad czesci hmm
rufowej... tzn ten pionowy ogon - statecznik? czy jak to sie fachowo
zwie...
w modelu, o ktorym byl film, byl jeden na srodku czesci rufy na
srubami....
caly czas wydawalo mi sie, ze tajfun posiada dwa takie "ogony" na skrajach
rufy... czy ktos mi moze wyjasnic? czy pomylilem tajfuna z Akułą ? :)

Pozdrawiam
Kris


SSBN Tajfun na 100% mają pojedyncze stery kierunku. SSN Akuła też, SSN
Sierra też, SSN Alfa też. Amerykańskie, brytyjskie i francuskie op tak samo.
Zupełnie nie kojarzę jakiegolwiek op z podwojnym sterem.

PAK

Temat: Dokument o Kursku na Planete
Pytanko odnosnie tajfunow.
Czy sa rozne modele tej klasy okretow? tzn roznica sie wygladem
zewnetrznym...
Juz tlumacze, ogladalem ten dokument na Planete, calkiem ciekawy - byl rzecz
jasna o tajfunie Seve...cos tam :)(BTW nazwa od przedsiebiorstwa, ktore
sponsoruje ejgo utrzymanie... duzy lol) Zaciekawil mnie wyglad czesci hmm
rufowej... tzn ten pionowy ogon - statecznik? czy jak to sie fachowo zwie...
w modelu, o ktorym byl film, byl jeden na srodku czesci rufy na srubami....
caly czas wydawalo mi sie, ze tajfun posiada dwa takie "ogony" na skrajach
rufy... czy ktos mi moze wyjasnic? czy pomylilem tajfuna z Akułą ? :)

Pozdrawiam
Kris

Temat: Kampania online w realiach freespace
Teraz pytania co do flot czy przykładowo mając stocznie produkującą jakieś statki każe moim naukowcom (TYRAN ) aby wymyślili mi nową wszechpotężną jednostkę to w jaki sposób będzie ona budowana i jak będzie obliczana siła

No i pytanie drugie czy będe mógł sprzedawać jednostki wojenne do inych krajów (systemów) i natym zarabiać ??

A i jeszcze stocznie czy będą musiały być wyspecjalizowane do budowy poszczególnych przykładowo myśliwców bądzi Niszczycieli??

I na ostatek pytanie o klasy okrętów. Bo jak dobrze wiem FS miał tylko dwa państwa a na tą chwile uczestniczy 4 graczy czy będzie różnorodność jednostek wojennych typu krążownik liniowy
Temat: Pytania
5. Jakiej zbrodni dokonał Kevin Uxbridge po zniszczeniu przez Husnocków kolonii Rana IV, na której mieszkał wraz z żoną?? Atak pozostawił przy życiu tylko Kevina, 11 tys kolonistów w tym jego żona zostało zgładzonych.

Odp.: Jedną myślą, w porywie gniewu zgładził cała rasę Husnock.
"an eleven thousand people worth 50 billion. Is the love to the women worth destruction of entire species??"

poziom: średni
punkty: 3

6. Wymien klasy okrętów jakie miały zaszczyt nosić nazwę Enterprise.

Odp.:
- NX - class
- Constitution
- Ecxelcior
- Ambasador
- Galaxy
- Sovereign

poziom: latwy
punkty 0,5 za kazda odpowiedz (razem 3)

[ Dodano: 2008-09-15, 21:40 ]Temat: Nowy statek
Jejku, jak mnie to wnerwia, wszędzie to samo, ściągają wszystkie pomysły z innych gier, filmów zamiast wymyśleć coś swojego, i nic dziwnego dlaczego każdy film czy gra komputerowa jest taka sama. A co do "twojej" gwiazdy śmierci to nie napisałeś na którym levelu jest. I mogłeś się postarać o inny obrazek. Ale jeśli chodzi o nowe statki to najlepiej by było nie dodawać nowe tylko opracować nowy system żeby wszystko pasowalo np. klasy okrętów i takie tam że np. statki bojowe mają lepszy atak a naukowe więcej trzepia z poszukiwań. Takie coś można by było wymyśleć.Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


| To wypisz-wymaluj definicja pancernika dla laikow. Jakie jeszcze znasz
| klasy okretow z 'biggest guns' i 'very heavy armor'? Lotniskowce? ;)

| battlecruiser
| armoured cruiser
| dreadnought
| monitor
| capital ship

| czesc to synonimy ;)

Zaden z tych wyrazow (zadna para) nie jest synonimem.

| pIOTER

pozdrawiam
RAJ


tak?

battlecruiser czy dreadnought to nie capital ships ? ;)

pIOTER

Temat: Skróty okrętowe - liczba mnoga
Rzeczywiście, ciekawy szczególik. Nie sądzę jednak, by w języku angielskim były jakieś skróty mnogie, bo jak miałyby one brzmieć -- USSS i HMSS?

A zmiany manier pisowni między okresem przed- i powojennym nie są czymś niezwykłym; pamiętam, jak ongi sądziłem że zwrotu łódź podwodna używały zawsze jedynie szczury lądowe, a okazało się, że do końca lat 20-tych (o ile dobrze pamiętam), było to oficjalna nazwa klasy okrętów w PMW (t.j. P.M.W.).
Temat: Krążowniki przeciwlotnicze

Nie, nie sądzę by była taka potrzeba (8 armat raczej wystarczy), ale przy takim uzbrojeniu jednostka nie musiała wypierać aż 7000 t.
Doskonale rozumiem, że mniejsza wyporność to np. mniejszy zasięg pływania, zapas amunicji itd itd, ale też mniejsza jednostka napędowa przy tej samej prędkości, mniej stali, potencjalnie krótszy czas budowy itp.

Ale to nie jest tylko kwestia zasięgu czy zapasu amunicji. To również kwestia np. błyskawicznie rozrastającej się "elektroniki", od tej bardziej widocznej strony - np. nowe mocniejsze radary, jak i od tej mniej znanej - bo gdzieś tych dodatkowych ludzi z obslugi radarów trzeba upchnąć.
Zwróć uwagę że przy praktycznie nie zmienionym uzbrojeniu głównym niszczyciele artyleryjskie (inne klasy okrętów również) rosły systematycznie aż do końca swojego istnienia. Owszem, wzmacniano lekkie uzbrojenie plot, ale czy na to potrzeba setek dodatkowych ton ?

PzdrTemat: Alf vs McAuliffe
01.02.1942

Minął styczeń a ja nadal bronie głównych baz wróg jakby złapał zadyszkę desanty idą na niebronione wioski szturmy Singapuru i Manilii są nadal odpierane - tylko gdzie jest KB ?

punktacjai zatopione główne klasy okrętów

Japonia/Alianci

CV 0/0
CVL 2/0
BB 0/7 !!!!!!!!!!!!!!
CA 0/1
CL 0/2
DD 7/12
ML 1/3
SS 5/6Temat: Czerwona Flota - jakikolwiek sukces?

Mi wyszło 185 u ruskich....
1 września 1939 roku 164 jednostki we wszystkich flotach
1 czerwca 1941 roku 215 jednostek
Murmańsk 15
Bałtyk 71
Morze Czerwone 44
Ocean Spokojny 85

Jaki zastosowałeś wzór do wyliczania proporcji?
Ps. jeśli kogoś interesuje lista strat niemieckich i ich sojuszników w latach 1941-1945 to mogę tutaj wstawić. Jest to lista ilościowa w rozbiciu na poszczególne klasy okrętów jakie je zadały.
no cóż Ksenofont, może i masz rację (zapewne masz) Miód na moje uszy Karolu
Temat: Foto zagadki
Witam wszystkich.

Oto moja zagadka.Do floty jakiego państwa należy przedstawiony na obrazku oceaniczny kuter patrolowy.
Do tej klasy okrętów należą obecnie 3 jednostki. Wszystkie weszły do służby ok. 1974 roku

PowodzeniaTemat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


| To wypisz-wymaluj definicja pancernika dla laikow. Jakie jeszcze znasz
| klasy okretow z 'biggest guns' i 'very heavy armor'? Lotniskowce? ;)

battlecruiser
armoured cruiser
dreadnought
monitor
capital ship

czesc to synonimy ;)


Zaden z tych wyrazow (zadna para) nie jest synonimem.


pIOTER


pozdrawiam
RAJ

Temat: Dokument o Kursku na Planete


| Pytanko odnosnie tajfunow.
| Czy sa rozne modele tej klasy okretow? tzn roznica sie wygladem
| zewnetrznym...
| Juz tlumacze, ogladalem ten dokument na Planete, calkiem ciekawy - byl
rzecz
| jasna o tajfunie Seve...cos tam :)(BTW nazwa od przedsiebiorstwa, ktore
| sponsoruje ejgo utrzymanie... duzy lol) Zaciekawil mnie wyglad czesci
| hmm rufowej... tzn ten pionowy ogon - statecznik? czy jak to sie fachowo
zwie...
| w modelu, o ktorym byl film, byl jeden na srodku czesci rufy na
srubami....
| caly czas wydawalo mi sie, ze tajfun posiada dwa takie "ogony" na
| skrajach rufy... czy ktos mi moze wyjasnic? czy pomylilem tajfuna z
| Akułą ? :)
| Pozdrawiam
| Kris

SSBN Tajfun na 100% mają pojedyncze stery kierunku. SSN Akuła też, SSN
Sierra też, SSN Alfa też. Amerykańskie, brytyjskie i francuskie op tak
samo. Zupełnie nie kojarzę jakiegolwiek op z podwojnym sterem.

PAK


Kurcze, juz sie zabieram za przeszukiwanie militaryphotos.... moze mi sie
tylko wydawalo - sprawdze.

Kris

Temat: ZOP


konkrretnie to chodzi mi o nawodne typy w szczególnosci Lotniskowce
ZOPKrążowniki ZOP Niszczyciele ZOP     Fregaty ZOP     Korwety ZOP    
Ścigacze ZOP Kutry ZOP
Tak wiec ktos cos ma na ten temat jakies info???


Wymieniasz klasy okrętów, a nie typy - to po pierwsze.
A po drugie to dalej temat rzeka.
Odpal po prostu google i szuka po "ASW ship", "anti-submarine warfare" itd.

Temat: 225 lat Floty Czarnomorskiej
Czy mają?
Proszę w wykazie wskazać takie jednostki jak "Admirał Władimirskij", SS750, "Smolnyj" czy "Akademik Seminikin", trałowce typów mniejszych niż "Sonya" itd. Wykaz obejmuje tylko główne klasy okrętów (co wyraźnie zaznaczono). W rzeczywistości w samej tylko Flocie Bałtyckiej "brakuje" ze dwa razy tyle jednostek co wymieniono.
Na przyszłość proszę korzystać choćby z Jane'sa zanim się zacznie podważać jakieś zarzuty.
Temat: Zdarzenia nieprawdopodobne ale prawdziwe
nie ma się czemu dziwić. Dwa krążowniki, ale wolne więc przemianowane na inne cele. Część innych typów poszła na żyletki.
To, że działa 5-8 cala topią CA nic nowego. Jankesi nie mieli skutecznego immunity zone przeciw tym kalibrom na do CA. Nawet nowe CA z 8-calówkami i tzw. ciężkimi pociskami nie miały wystarczającej ochrony.
Wiedzieli to admirałowie (RG), a w sumie kompromis by szybko je zbudować i zadowolić Kongres. Powstały niedopracowane CA. Pancerz też jeden z gorszych na świecie (tylko od Japońskiego lepszy - ale nie od tego wg nowej technologii hartowania).
Zmiana typów/klasy okrętów to dość powszechna praktyka po '22 roku.
Temat: Zwalczanie samolotow przez okrety podwodne


[...]bo nie oszukujmy sie - ile jest tak przerobionych
Ohio? Kilka?...


No chbya, ze jestesmy swiadkami powstania nowej klasy okretow:
Przeciwlotnicze okrety podwodne :-D

Temat: Gruzja/Oseti/Rosja - 10.09


Jakie jeszcze znasz klasy okretow z 'biggest guns' i 'very heavy armor'?


    Krążowniki i inne okręty liniowe.

    REMOV

Temat: okrety podwodne
Interesuja mnie klasy okretow, w ktorych przynajmniej jedna jednostka lub
prototyp zostaly ukonczone po 1996 r.
Temat: klasy okretów
czytając zasady a dokłądniej statystyki okrętów pirackich niepotrafie jakos ich rozgryźć. szukam szukam i z modelami na wargamerze jakos niemoge ich powiązać (albo jestem jakis taki owaki) mógłby ktoś mi wytłumaczyc conieco z tymi statystykami??
Temat: Monitory i pancerniki obrony wybrzeża
W rzeczy samej Karolu. Chodzi o Soerabaja. Ale również o porównanie konstrukcji i mozliwości tej klasy okrętów.Temat: Bitwa nocna z 12 na 13 listopada 1942 pod Guadalcanalem
NairoD: Proponuję tak jak przy Tassafarondze żeby podać klasy okrętów i numery blistrów GHQ. Tak będzie łatwiej znaleźć chętnych do wystawienia sprzętu.

Jak duży będzie stół?
Jaki jest wstępnie planowany termin? Druga połowa czerwca?
Temat: Od czego tonęły pancerniki?
A więc dodanie predrednotów komplikuje sprawę
No to sio z nimi, Lemnos może się czuć skreślony

Zresztą właściwie to SH, S i Kilkis nie kwalifikują się chyba do klasy okrętów liniowych? Pozdrawiam.Temat: LINKI
Dla mnie bomba Tego bardzo brakowało. Jedna uwaga - strony wojenno-morskie podzieliłbym z uwagi na obszar (kontynentalnie) bądź tematykę np. klasy okretów.Temat: Dreadnought
Jeśli idzie o planiki, zdjęcia i te reczy to lepiej nabyć za 80 zł w Pelcie Grand Fleet, gdzie omówione są rózne klasy okrętów w tym drednoty brytyjskie przed 1914.Temat: Niszczyciele a pożary
Jakoś nie przychodzą mi do głowy przykłady, gdy podczas II WS (I WS też mile widziana) niszczyciele zostały wylączone z walki przez pożar (za wyjątkiem trafień kamikaze).
Może ktoś podać kilka efektownych pożarów tej klasy okrętów?Temat: Co ty wiesz o literaturze?
Jak ktoś czytał . Mnie się barzdzo podobała i polecam wszystkim.

Moje pytanie brzmi:
Do jakiej klasy okrętów należała jednostka, na której Honor Harrington objęła swoje pierwsze dowództwo? Mile widziany tytuł i autor powieści.Temat: 1
Nie pancernik, ale krążownik liniowy HMS Hood. To nieco podobne, aczkolwiek różne klasy okrętów.Temat: Torpedowce podczas II WŚ
Do tematu wracając. Jak oceniać przydatność tej klasy okrętów w 2WW. Często wykorzystywane przez Włochów, rzadziej przez innych, choć w Skandynawii liczne. Miały i duże sukcesy vide Saggittario. Czego im brakowało i co było ich siłą.Temat: FS-to już było ! Siedemnasty wiek to czas korsarzy !
Oto, jak powinny wyglądać klasy okrętow w Fs'ku... Od najmniejszego do największego:
Korweta
Fregata
Niszczyciel
Krążowniki (Lekki krążownik, Cieżki krążownik, Krążownik liniowy)
Pancernik
Drednot, Juggernaut.Temat: Kampania 10 Polska Flota Dalekiego Zwiadu (10th Polish Navy Fleet of Long Range)
A co rozumiesz pod pojeciem "Kanonierka"
Bez sensu (IMO) wprowadzac jakies dodatkowe klasy okretow... (ew carrier)...
No a Krol Orion to juz przesada
Temat: Klasy okrętów a sprawa najlepszej jednostki
Ogólnie rzecz biorąc, piszemy tu wszystkie klasy okrętów z SeaDogsa i przy każdej z nich dopisujemy swego faworyta/ faworytów w danej klasie i uzasadniamy dlaczego wybraliśmy właśnie tą/te jednostki czy inne.

6 klasa = Barka, Szybka Barka Ponieważ wszystkie okręty klasy szóstej są kiepsko uzbrojone, mają nieliczne załogi i niezwykle skromną wytrzymałosć poszycia i ogromną szybkość, moim faworytem jest Barka ewentualnie Szybka Barka za całkiem niezłe (w porównaniu z innymi jednostkami tej klasy) uzbrojenie, liczną załogę i gdy na niej pływam nie mam wrażenia że kadłub rozleci się przy pierwszej lepszej salwie.

klasa 5 = Shnavya i tylko Shnavya!!! Doskonała prędkość i zwrotność, wielka moc załogi na pokładach, dużo dział (w porównaiu z innymi jednostkami tej samej klasy) i dość wytrzymały kadłub czynią z niej doskonąłą łowczynię statków kupieckich. Jest to jednostka godna pirata

klasa 4 = Szybki galeon Niezbyt szybki, mało zwrotny, ociężały. A jednak 36 armat w klasie 4 to nie takie hop siup! Do tego solidny kadłub, wielka załoga... według mnie jest to pierwsza namiastka dużego okrętu tzn. klasy wyższej niż średnia, uzbrojonej w kilkadziesiąt dział i mającą składającą się z kilku setek ludzi załogę jednostka może czasem nawet uchodzić za klasę 3.

klasa 3 - Korweta/Fregata korweta niewiarygodnie zwrotna i szybka, spora załoga i niestety niezybt duża ilość dział, jest to niemal idealny statek piracki, doskonały do abordażu i ścigania jednostek wroga. Fregata natomiast silnie uzbrojona i "opancerzona", nadaje się na statek zarówno piracki i statek któregoś z mocarstw europejskich. Ma szanse wygrywać z dużo większymi okrętami wroga.

klasa 2 = okręt wojenny W zasadzie cięższa wersja Fregaty, wiele dział, liczna załoga, niestety niewielka szybkość. Tak samo jak Fregata może stawać w szranki z znacznie większymi jednostkami worga.

klasa 1 = Zmodernizowany Pancernik/Krążownik Krążownik to już olbrzymia jednostka o ogromnej załodze i liczbie ciężkich dział, prawdziwa pływająca forteca, doskonała w zdobywaniu miast. W przeciwieństwie do Pancernika możną ją kupić w jakiejś dużej stoczni. Zmodernizowany Pancernik to potęga nad potęgami. Jego 98 dział może jedną salwą zatopić okręt 2 klasy lub dwiema salwami zburzyć fort, a z załogą liczącą 850 ludzi z łatwością zwyciężyć jego załogę. Zmodernizowany Pancernik jest też odrobinę szybsszy, zwrotniejszy i lepiej opancerzony od Pancernika. Niestety, mając tak wielki okręt nie jest łatwo plądrować okręty tak jak Korwetą, trzeba się przerzucić na miasta, choć niekoniecznie. Zależy to już tylko od umiejętności szypra

pozdrawiam piracką brać i oczekuję na Wasze propozycjeTemat: Klasyfikacja pancerników
Jeeejkuuu... KRĄŻOWNIK LINIOWY TO KLASA OKRĘTU RODEM Z I WOJNY ŚWIATOWEJ!! Porównaj zestawienia flot u Gozdawy i Wywerki ("Pierwsza wojna światowa na morzu") i u Lipińskiego ("Druga wojna światowa na morzu"). O ile u tych pierwszych grupa pod nazwą "Wielkie okręty liniowe" podzielona jest na "DREDNOTY" i "KRĄŻOWNIKI LINIOWE". U drugiego - są już tylko "PANCERNIKI" z adnotacją "KL" przy nazwie klasy okrętu. Japończycy swoje okręty określali jako "Szybkie pancerniki" - przyjrzyj się dokładnie składowi 3 eskadry - przy nazwach znajdziesz "BB" - oznaczenie PANCERNIKA (Battleship). 6 eskadra to faktycznie krążowniki (krążowniki ciężkie klasy "Aoba"/"Furutaka") - Japończycy nie stosowali odrębnej numeracji dla eskadr krążowników i pancerników. W dwudziestoleciu międzywojennym - mimo, że tu i ówdzie były takie plany - nie budowano krążowników liniowych, lecz szybkie pancerniki - vide klasy okrętów jakie przytoczyłem. Projekty projektami - ale liczy się efekt - a efekt jest jak wyżej. Traktat Waszyngtoński i Londyński nic nie mówił o "krążownikach liniowych" tylko ograniczał wyporność i kaliber artylerii PANCERNIKÓW. Widomy to znak - że zaliczono WSZYSTKIE wielkie okręty artyleryjskie do jednej klasy - klasy PANCERNIKÓW. To, że LOKALNIE ( w Wielkiej Brytanii) używano określenia "Battlecruiser" niczego tu nie zmieni (np. Niemcy nazywali swoje okręty klasy "T-22" Flotten-Torpedoboot, czyli torpedowce floty, lecz nie zmienia to faktu, iż były to niszczyciele i tak też wszędzie poza Niemcami są traktowane).
Tak więc nie muszę zmieniać krążownika w okręt liniowy, gdyż (wg. klasyfikacji z okresu II wojny) - Hood, Renown, Repulse i okręty japońskie SĄ OKRĘTAMI LINIOWYMI

Emden - New Orleans i Exeter należą do tej samej klasy - KRĄŻOWNIKÓW CIĘŻKICHTemat: Klasyfikacja pancerników
Boruta - http://niehorster.orbat.com/014_japan/4 ... fleet.html japońskie okręty klasy "Kongo" (wg. klasyfikacji z I wojny "krążowniki liniowe") na dzień 7 XII 1941 stanowią 3 eskadrę PANCERNIKÓW
Tak, że niekoniecznie każdy stosował przyjęty przez Ciebie sposób myślenia
Jak dla mnie - tak duże namieszanie okrętów i ich charakterystyk w okresie II wojny sprawia, że bezsensowny staje się podział na pancerniki i krążowniki liniowe. Dla przykładu:

klasa "North Carolina": 37484 BRT, 28 węzłów, 9x406 mm
klasa "King George V": 36727 BRT, 28 węzłów, 10x356 mm
klasa "Dunkerque": 26500 BRT, 30 węzłów, 8x330 mm. Podobnej wielkości i uzbrojenia (10x320 mm) - tylko nieco wolniejsze - ok. 27-27,5 węzłów - były pancerniki włoskie (zmodernizowane okręty z I wojny)
klasa "Richelieu"": 35000 BRT, 32 węzły, 8x381 mm
klasa "Gneisenau": 38900 BRT, 30,7 węzła, 9x280 mm

zaś dla porównania "krążowniki liniowe":
klasa "Renown" - 32000 BRT, 28,3 węzła, 6x381 mm
klasa "Admiral" ("Hood") - 42100 BRT, ok. 30 węzłów, 8x381mm

Uzbrojeniem okręty te nie ustępowały typowym pancernikom a nawet niektóre z nich przewyższały (ograniczenia traktatu Waszyngtońskiego, które zezwalały jedynie na kaliber 356 mm, zaś Renown, Repulse i Hood miały działa 381 mm).

Tak więc jedynym ich "wyróżnikiem" pozostawałby słabszy pancerz, gdyż zarówno pod względem wielkości, szybkości i uzbrojenia były to okręty porównywalne z pancernikami (a nawet przewyższające niektóre z ich typów - warto zwrócić uwagę, że podałem tylko nowe, pochodzące sporzed II wojny - konstrukcje pancerników).

Myślę, że to powinno zakończyć dyskusję, która odciąga nas od właściwego tematu. W kontekście powyższych danych jasno widać, iż w trakcie II wojny sztuczne utrzymywanie klasyfikacji rodem z I wojny jest bezcelowe, gdyż nie oddaje ono charakterystycznych cech owych okrętów o których mowa. W latach I wojny - krążowniki liniowe były rzeczywiście szybsze (znacznie), słabiej uzbrojone i opancerzone oraz o (zwykle) mniejszym tonażu niż pancerniki (drednoty). W czasie II wojny, te charakterystyczne cechy, będące ich wyznacznikiem jako odrębnej klasy zatarły się. Stąd też słusznym wydaje się zaliczanie ich wszystkich do jednej klasy - okrętów liniowych, z ewentualnym zaznaczeniem iż zostały zbudowane jako krążowniki liniowe. I tyle...Temat: Marynarka wojenna FR - o krok od zaglady


Michał Grodecki powiada w dniu 2006-09-11 17:52:
Na kontynencie
dysponowano lepszym budulcem i - co nie jest bez znaczenia - lepiej
okręty projektowano niż w Anglii. Przyznawali to sami Brytyjczycy i
chętnie korzystali nie tylko z pryzów, ale i z francuskich planów,
kopiując niektóre jednostki.


I to jest ciekawe stwierdzenie czesto pojawiajace sie w slowie pisanym.
Jednak... w serii artykulow o okretach i ich uzbrojeniu z wiekow XVIII i XIX
(MSiO) jednego z piszacych tam autorow (nieststy nie pamietam w tej chwili
nazwiska a nie mam dostepu do literatury) w przekonujacy mnie sposob dementuje
te opinie. Wg niego okret francuskie i brytyjskie byly budowane wg odmiennych
zalozen: Francuzi chcieli miec okrety szybsze i lepiej uzbrojone by w ten
sposob zniwelowac przewage wyszkolenia i ilosciowa Brytyjczkow. Przez co ich
okrety byly szybsze, na ogol lepiej uzbrojone ale z wysilona konstrukcja i
niezbyt dobrze zachowujace sie podczas zlej pogody. Brytyjczycy natomiast
musieli brac pod uwage ciezkie warunki nawet i wieloletnich rejsow czy blokad
dlatego ich okrety byly zbudowane solidnie, byly trwale i stanowily stabilna
platforme do uzycia dzial. Poza tym lepiej zachowywaly sie w sztormie. Minusem
natomiast byla nizsza predkosc i niekiedy slabsze uzbrojenie (oczywiscie
porownujac odpowiadajace sobie klasy okretow).

A skad sie wziela opinia o lepszych, "naukowych" okretach francuskich? Po
prostu - duzym dodatkiem do pensji brytyjskich kapitanow bylo pryzowe czyli
nagroda finansowa za zdobyte i dostarczone do Anglii okrety i statki
przeciwnika. A w polowaniu na pryzy lepiej spisywaly sie okrety szybsze (co
oczywiste) a przy tym grozne. Czyli okrety francuskie. A ze czas zycia oraz
koszty eksploatacji tych okretow (naprawy, remonty, uzupelnienia zniszczonego
takielunku) byly wieksze niz analogocznych okretow brytyjskich... Coz,  
kapitana to nie interesowalo :) Piszac pozniej wspomnienia takze przedstawial
swoj punkt wiedzenia. I tak poszlo w swiat...

Temat: Krążowniki przeciwlotnicze
Witam.
Ciekawa sprawa z tymi krazownikami przeciwlotniczymi.
Mam sentyment do tej klasy okretow, dlatego z ciekawoscia sledze przebieg dyskusji.
Mam nadzieje, ze sie szybko nie skonczy:))
Chcialbym zwrocic wasza uwage na pewien fakt, o ktorym nikt wczesniej chyba nie wspomnial.
Mianowicie krotka historie tej klasy.Powstala w poznych latach 30-tych, kiedy nikt nie spodziewal sie , ze lotnictwo odegra taka wielka role w dzialaniach wojennych.Ale o dziwo te okrety powstaly.Krotki rozwoj w czasie wojny, chyba tylko we flotach USA i W.Brytanii , pojedyncze okrety japonskie, holenderskie potem po wojnie male epizody z budowanymi wojennym rozmachem krazownikami USA i rodzynkiem francuskim "De Grasse" i potem koniec.
Ciekawe, prawda?
Wiec byly potrzebne, czy nie?Sprawdzily sie , czy tez nie?
Skoro je budowano i dzialaly bojowo w roznych charakterach to mozna powiedziec ze i byly potrzebne i sprawdzily sie.To w takim razie dlaczego jako klasa nie przetrwaly?Chyba dlatego, ze po wojnie brakowalo godnych przeciwnikow panstwom, ktore takie okrety posiadaly.Padly Niemcy, Japonia a ze po wojnie pozostalo wiele bardziej uniwersalnych okretow to wyspecjalizowana podklasa okazala sie zbedna.Taki "De Grasse" na przyklad.Unikat!A potem nadeszla era rakiet.I coz taki krazownik by z nimi poczal?Zestrzeliwywalby rakiety zamiast samolotow?Moze.
Przetrwaly odkryte na nowo korwety,fregaty, okrety desantowe a krazownikow plot. zabraklo.Jaki czekalby je rozwoj gdyby przetrwaly?Oslona bojowych grup lotniskowcowych przed atakami rakietowymi i lotniczymi?Od tego sa fargaty, niszczyciele i krazowniki.A dla specjalisty przeciwlotniczego nie byloby miejsca.A moze sie myle?
Wracajac do sprawy.Wedlug mnie najbardziej optymalny krazownik to okret o wyp. 3500-5000 ton, lekko opancerzony, 8-12x102-127mm plus dzialka 20-40mm.Stabilna platforma, duzy zasieg, spory zapas amunicji.Sila ognia rowna ok.2 niszczycielom przy przewadze zapasow, zasiegowi i dzielnosci morskiej(jakiez wazne to bylo na Pacyfiku!To z tego powodu te okrety mialy po 6000tPacyfik to nie Baltyk ani M.Srodziemne!) a koszt produkcji 2 -1 pewnie porownywalny.
Autor tematu duskusji zadal pytanie:
Co skuteczniej chroni zespół okrętów przed lotnictwem. Krążownik czy niszczyciel?
Wydaje mi sie , ze jadnak krazownik.W sytuacji ataku samolotow na okret wieksze szanse ma ten silniej uzbojony i opancerzony.Czyli krazownik.Wiem, jest wiekszy, mniej zwrotny, latwiej w niego trafic.Ale moim zdaniem liczy sie wtedy liczba luf.To nimi sie broni.Ale okrety te zawsze plywaly w zespolach, wiec wzajemnie sie uzupelnialy.Potrzebne byly i krazowniki i niszczyciele.
Pozdrawiam