kiszonki sianokiszonka

Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla frazy: kiszonki sianokiszonka

Temat: Prasy
Witam,
Temat jest mi ogólnie znany, gdyż też głównie beluje siano i z tego co wywnioskowałem.
Jeśli masz zamiar prasować głównie siano i sianokiszonkę nalpelpszym wyborem byłaby prasa zmiennokomorowa ponieważ: lepiej ubgniata rdzeń ( prasuje już od początku zwijania), jest możliwość ustawienia wielkości beli gdy robimy sianokiszonkę (ma to znaczenie gdyż sianokiszonka jest znacznie cięższa od suchego siana co może być kłopotliwe przy pracach załuadunkowych itp.) pozatym oczywiście rotor ( czyli noże tnące skiekające pobieraną masę) pozwala takżę na lepsze ubicie całej beli, oraz kiszenie i ew. pobieranie przez zwierzęta. Zmienna komora pozwala na obwiązanie ostatniej parti materiału z pola bez względu na wielkość. Co do modelu to ja mam na uwadze praktycznie Krone Vario (łańcuhcową) lub J deere (pasową). Oczywiście prasy stało komorowe także potrafią zbić siano szczególnie te wyposażone w rotor ale myślę że zwiększanie ciśnienia przy belowaniu do granic mija sie z celem i taka prasa długo nie pochodzi bez remontu ( szczególnie łożyska na wałach mogą uledz uszkodzeniu). Nie wspomnę o takich sprawach które są wspólne dla obu typów pras tj. szeroki podbieracz ( nie zostawia " niedojadów"), centralne smarowanie czy komputer bardzo ułatwiają obsługę i komfort pracy, pozatym widziałem że któraś z pras JD ma przełożenie wsteczne na podbieraczu co jest o tyle przydatne w momęcie zapchania dużą ilością siana szczególnie bardo długiego co w moim przypadku miało nie raz miejsce.
Dobra to tyle mojego wywodu nie wiem czy potrzebnego. PozdrawiamTemat: Żywienie w aspekcie zdrowotnym
Króciutko, jeszcze o sianie i kiszonce- kochani, siano jest najbardziej fizjologiczną karmą dla koni. Nie można go dawać tylko w przypadku stanów pooperacyjnych- choć wiem, że np niektórzy po kolce też wolą konie przegłodzić, po mojemu to wcale nie jest dobrze- jak koń zaczyna pojadać siano, to znaczy, ze czuje się lepiej, i mu nie bronię, ale każdy ma swoje systemy.
Chciałam tylko powiedzieć, że koń przechodzi z dobrej kiszonki na dobre siano bezboleśnie, odwrotnie bez zaprawy, jest dość ryzykownie.
Inna sprawą jest to, ze czasem konie żywione kiszonka za bardzo nie chcą jeść siana....i tu jest prawdziwy problem- trzeba za wszelka cenę skłonić konia do jedzenia! tak więc szykujcie ludzie najlepsze, najbardziej smakowite siano dla importów, albo przywoźcie konie w lecie- jak jest zielonka!

Temat: nęcenie saren
Kiszonkę można robić z wielu roślin, może to być kukurydza, żyto wieczne, wysłodki, ziemniaki parowe, sorgo. Najczęsciej jednak robi się z kukurydzy i sianokiszonkę. Kiszonka powstaje w wyniku fermentacji. Rozdrobniona mase silnie się ugniata i szczelnie zakrywa. Jeśli jest robiona na dużą skalę to stosuje sie bądź ugniatanie w silosach, dołach, pryzmach i zakrywanie folią i na to warstwą ziemi, bądź bezpośrednio (to głównie w przypadku sianokiszonki) podsuszoną lekko trawe bezpośrednio ugniata i pakuje w folię specjalna maszyna - widac przy dużych gospodarstwach nastawionych na produkcje mleka takie baloty pozawijane w folię - to własnie zrobiona w ten sposób sianokiszonka. Czy da sie zrobić domowym sposobem...? Pewnie sie da, tylko po co? MAsz tyle sił, chęci i materiału (roślin) żeby to zrobić? Podjedź do rolnika i kup balot lub umów się z nim, że w okresie jesienno-zimowym będziesz brał okresloną ilość. teraz i tak zwierzyna ma obfitość żeru. Jedynie lizawki moga je zatrzymac na jakiś czas w konkretnym miejscu (to w przypadku płowej a i dziki nie gardzą).Temat: Żywienie w aspekcie zdrowotnym
ok ok, a co w takim przypadku jak ma (prawdopodobnie, bo na 100% Ona sama nie wie jeszcze) agam - zakładam, ze koń faktycznie jechał do tej pory na sianokiszonce/kiszonce, siana nie znał i trafia w nowe miejsce? Siano najlepszej jakości ok, ale może lepiej podać namoczone...? chociażby dlatego, że będzie troszkę bardziej konsystencją przypominało sianokiszonkę? A może jeszcze lepiej zabrać od hodowcy belę dotychczasowej paszy i przechodzić na siano stopniowo? Ja chyba właśnie w ten sposób bym zaczął.
A i jeszcze.. agam pisała coś chyba na czacie, że będzie musiała przyzwyczajać nowego konika do owsa... Czyżby koń dostawał do tej pory same objętościówki?Temat: Żywienie koni (+ściółka w boksie)

Co jest lepsze dla konia:
siano czy sianokiszonka?


Siano. Niektórzy żywieniowcy wręcz twierdzą, że sianokiszonka w ogóle się nie nadaje dla koni, a tylko dla krów.

A jak z innymi kiszonkami? Np z buraczanych liści , czy tzw. wysłodkami?
Pamiętam ze w zimę, dziadkowe konie też to dostawały i jadły mało się nie dławiły . choć dostawały tego nieduze porcje, tak z 1/4 tego co krowy.

Co z suszoną lucerną? czy podawanie lucerny powinno = ograniczeniu ilości owsa?

I dlaczego nie widzę zeby teraz podawać owies z sieczką? Kiedyś chyba standardowo dodawano do zbóż sieczkę , zeby konie lepiej gryzły, wolniej jadły (i na dodatek miało je to chronić przed ochwatem )
A teraz nigdzie nie widziałam nawet sieczkarni, sypie się koniom czyste ziarno.Temat: Kiszonka
Podając kiszonkę , siano-kiszonkę konią należy zwrócić szczególną uwagę na jakość.Nie należy też podawać jej w nadmiernych ilościach , mogą powodować zaburzenia jelitowe w postaci biegunki a nawet kolki.Z tego co zauważyłem to koniom bardzo smakuje kiszonka z lucerny ale tej powinno się podawać mniejsze ilości.Temat: Ekstensywny chów bydła mięsnego - opłacalność
Pozatym jesli idzie o kwasy to niewiem jak sprawa wygląda z siano kiszonka ale w wypadku kiszonekz kukurydzy musisz pamietac przy ewentualnej produkcji ze ilosc kwasu maslowego ogólna ilosc kwasów i straty mikro i makro skladników( wycioek soków) zalezy od zawartosci suchej masy która musi wynosic ok 30% ta zkolei zalezy od zageszczenia roslin na metr kwadratowy i optymalnie jest gdy na metrze kwadr. rosnie ok 8-12 roslin(niewiecej) a na hektar ok 90 tys sztuk to sie uzyskuje przy rozstawie rzedów ok 70 cm i 60 roslin na 10 m bieżacych.W takich kiszonkach sok praktycznie nie wycieka.Wazna jest tez ilosc włókna surowego w kiszonce zeby pasza byla starwna i najlepiej wykorzystana to powinno to byc go ok 20% tu wazny jest termin koszenia-tylko dojrzałosc woskowa.jezeli sie pospieszysz to wykorzystanie masy organicznej wpaszy bedzie stosunkowo mniejsze czyli mozna powiedziec ze bedziesz liczyl starty w przyrostach dobowych w stosunku do ilosci skarmionej paszy.Temat: wszystko o oborach dla bydła

mam następne pytanie do hodowców którzy utrzymują zwierzęta pod wiatami albo mają stoły paszowe na dworze, co robicie jak jest sroga zima napada do koryt śniegu kiszonka z kukurydzy zamarznie, dajecie taką na wpół zmarzniętą czy jak? Z góry dziękuje za włączenie się do dyskusji.
te które stoją pod wiatą dostają kiszonkę z kukurydzy i siano, z tym że kiszonkę w ilości zeby zjadły w ciągu kilku godzin. stół paszowy stanowi przyczepa niskopodwoziowa, fajnie jak by miała daszek(pomyślimy). pod wiatą jest słoma do woli a straty stanowią od razu ściółkęTemat: Żywienie krów mlecznych
ja na moim gospodarstwie też nie mam paszowozu na 40 krówek a jakoś sobie radze.

ja tylko daje sianokiszinke i kiszonke z kukurydzy - żucam tyrem na ganek i pod koryto i posypuje paszą z sano

też czasem pase śrutem z pszenżyta to śrut sypie w koryta

teraz bde miał kiszonke z wysłodków i to mi starczy na cały rok

w sąsiedniej wsi jest gość który krowy utrzymuje z łąki tylko siano kiszonka
wiadomo nigdy nie dostanie klasy ekstraTemat: Żywienie krów mlecznych
Witam forumowiczów i bardzo proszę o radę.Mam krówki ,ale muszę zrezygnowac z kukurydzy na kiszonkę ponieważ mam ziemię 5klasy na której nie chce ona rosnąc.Więc mam pytanie jakimi paszami dodatkowymi mogłabym ją zastąpic.Do dyspozycji mam sianokiszonkę ,siano ,pasza treściwa, a może wytłoki albo młóto?.Z góry serdeczne dzięki.Temat: Wniosek o żyto majowe
Podejrzewam, ze autorowi chodziło własnie o żyto ozime w poplonie (program rolno-srodowiskowy), a oprócz tego mozliwość sporządzenia z tego żyta kiszonki lub sianokiszonki. W nowych projektach też nie natknąłem sie na "żyto majowe". A tak a propos kiszonka z zyta nie nadaje sie dla bydła mlecznego.Temat: jaką prase kupic CLAAS ROLLANT czy KRONE ?
kolego to zalezy co bedziesz zbierał?? jeśli siano-kiszonke i slome to obydwie prasy sa dobre zalezy jaki ciagnik posiadasz?? krone łancuchowa potrzebujesz mnie mocy niz na walcowej claas ja bym kupil krone wedlug mnie lepsza jesli bys chcial tylko slome prasowac i nie wielkie ilosci siana lub sianokiszonki to krone , slyszalem opinie o claasie walcowej ze slome zytnia i slucha nie chce prasowac i ludzie musza wyjezdzac kiedy rosa bierze wtedy im sie udaje zbierac slomeTemat: Ekstensywny chów bydła mięsnego - opłacalność
na 20 ha użytków rolnych spokojnie możesz odchowywać 24 SD (czyli 1,2 SD/ha) jeśli robisz to w systemie ekstensywnym, czyli ok. 16 mamek i opasy do 300 kg lub 12 mamek i opasy do 500-600 kg.
5 ha kukurydzy dla opasówi uzupełniająco dla mamek oraz sianokiszonki z TUZ dla mamek i uzupełniająco dla opasów.
Sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy w pryzmach można robić bez żadnych dodatków ułatwiających zakiszanie. [/url]Temat: Żywienie w aspekcie zdrowotnym
chodzi Ci o kiszonkę czy sianokiszonkę? Bo jeśli o to pierwsze to jak najbardziej przeciw. W drugim przypadku też, chociaż znam osobiście hodowców (zimnokrwistych), którzy z powodzeniem i bez żadnych negatywnych skutków stosują taką paszę w stajni. Dużym plusem takiej paszy jest na pewno zerowe zakurzenie podczas zadawania. Oczywiście najważniejszy jest termin koszenia, stopień podsuszenia zielonej masy i dobre zbelowanie. No i składowanie, bo jak powietrze dostanie się do beli a konik zje nadpsutą paszę to skutki mogą być opłakane.
Generalnie też jestem przeciw. SIANO RULEZZZ!!!Temat: Żywienie w aspekcie zdrowotnym
Ja znowu wracam do tematu kiszonek na chwilę. Tylko jeszcze raz chciałam zapytać, żeby nie podpaść: czy można wstawić link do strony z artykułem czy nie?
Ogólnie temat żywienia kiszonką/sianokiszonką w przypadku koni jest średnio rozpracowany na świecie. Były robione badania na temat preferencji żywieniowych koni (wolą k/sk), przyswajalności związków (większa dla s/sk) itp. Zalecana jest wszędzie jako alternatywa dla koni z alergiami, COPD. Również dla koni w intensywnym treningu jako, że jest bardziej energetyczna. Całe zło tych pasz wg naukowców sprowadza się głównie do zwiększonego ryzyka botulizmu, bardzo groźnej dla koni choroby (jednak obecnie pasze te są produkowane w taki sposób, że ryzyko jest zminimalizowane; poza tym są szczepionki). Na temat wpływu kwasowości na razie nic nie udało mi się znaleźć, poza wzmianką że nie ma na ten temat wielu informacji i spotkano się z takim problemem. Gdzieniegdzie zaleca się podawanie k/sk w ilości do 50% pasz objętościowych.Temat: Żywienie w aspekcie zdrowotnym
A ja się zastanawiam, na ile takie zakwaszanie organizmu może mieć wpływ na rozwój młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem wątroby, nerek, stawów i układu siateczkowo-śródbłonkowego w powiązaniu z nerkami... Nie mam zdania, bo tylko widziałam kiszonkę i sianokiszonkę, a nigdy tym nie karmiłam, ani nie rozmawiałam z nikim, kto karmi, ale takie sobie snuję przemyślenia różne...

Co do wątroby, a raczej jej braku w ciągu 2 czy 20 lat, to wydaje mi się, że należy to zwalić na wspaniały termin-worek: właściwości osobnicze. Jednemu się wątróbka regeneruje szybciutko, bo generalnie silny i zdrowy jak przysłowiowy koń, a drugi słabszy, nie daje sobie rady, bo męczą go jeszcze "wancki, szwoby i inne choroby" i po 2 latach przestaje funkcjonować i tyle... Tak, tu upraszczam, ale zakładam, że oba nasze przykładowe konie urodziły się, wychowały i bytują w takich samych warunkach.Temat: MLEKO RYŻOWE
hehe nie obrażaj krów Joan:))))...., krowy moich rodzicow wracały same do domu jak były głodne (gdy nikt nie przestawił płotu na nowe łany traw), rwały drut od pastucha i szły do domciu na sianokiszonkę lub kiszonkę z kukurydzy:)...a ty Joan lubisz żarcie a do kuchni nie trafiasz;)? ..normalnie strukturalny wykrętuch od- kuchenny:)Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?
na razie to bedzie u nas tylko 80 jalowek w wieku 10-12 miesiecy wiec paszy nie potrzebuje az na 200 w nastepnym sezonie ida na pastwisko bedzie kukurydza na kiszonke i sianokiszonka wiec o pasze sie nie martwie a rozsmieszanie to moja specjalnosc wiec sie nie przejmuje kims kto nie potrafi pomoc tylko pisze posty dla pisania
bodzio55 i nataszaX jakos potrafia pisac pomocne informacje ja sobie dam rade i bez postow typu wywarzanie otwartych drzwi wiec sobie daruj jesli nic innego nie umiesz napisac chcesz pomoc to pomoz ale konkretnie zadalem pytanie czy lepiej jest trzymac bydlo limousine caly czas w oborze albo caly czas na zewnatrz czy mozna je przeganiac zaleznie od sezonu bo slyszalem rozne opinie teraz sie popisz swoja wiedza Blazeju a moze i ja na niej skorzystam...Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?
aha jeszcze jedno czytalem niedawno ze nie powinno sie trzymac bydla miesnego ras w oborze raz na paswisku tylko albo caly rok tu albo caly rok tu mamy obore i szkoda by ja bylo zostawic bez wykorzystania ale i szkoda wozic latem zielonke albo przejsc zupelnie na kiszonki i sianokiszonki skoro bydlo moze samo przyjmowac jedna z najkepszych jak nie najlepsza pasze dla niej czyli trawke z pastwiska nie chce sie wwalic w cos z czego potem bedzie ciezko sie wygramolic ale i chcialbym wykorzystac w pelni mozliwosci gospodarstwa obora ma ponad 900 metrow kwadratowych powierzchni uzytkowej i jest w pelni przejazdowa chcemy tam prowadzic utrzymanie na glebokiej sciolce ale nie trzymac sciolki przez 6 miesiecy ale wywozic ja co miesiac na plyte obornikowa (wzgledy konstrukcyjne poniewaz nie ma mozliwosci poglebienia posadzki ani podniesienia kanalu paszowego:/) czy po zimie w takiej oborze mozna bedzie bez problemu wypuscic krowy na pastwisko i czy potem mozna je bedzie na zime znowu zamknac w oborze...Temat: Sianokiszonka jest super!
No wlasnie..sianokiszonka, naczytalam sie po forach o opiniach, jedni sa za, drudzy przeciw... generalnie pasza jest super, nie bede sie powtarzac o jej walorach. Zaczelam zadawac swojej kobyle juz 3ci dzien, na poczatku rzucila sie na to jak "dziki osiol.." biegalam tylko do niej czesciej, sprawdzac, czy wszystko ok, kon raczej nie kolkowy, nie kaszlacy.. choc sianokiszonka wlasnie jest lekkostrawna, wspomaga trawienie i zadaje sie ja koniom z problemami, i tym, ktore sa alergikami na kurz. Mam pytanie, Julie i do innych, czy mozna zadawac sianokiszonke zrebnej kobyle? Julie, czy tam, gdzie jestes karmia nia zrebne kobyly? Czytalam w ksiazce, ze nie zaleca sie zadawania klaczom zrebnym i mlodziezy przed ukonczeniem 2roku zycia.. lecz nie zostalo to uwzglednione dlaczego? Ja zostalam namowiona na ta pasze przez mojego sasiada, ktory hoduje ze 150 krow mlecznych, ma jedna klaczke hanowerska i tez jej zadaje ta pasze (a takze kiszonke z kukurydzy), inni hodowcy w mojej wsi tez podaja sianokiszonke swoim koniskom..
Jak dlugo mozna przechowac taka pasze po rozpakowaniu takiego balotu? Ugadalam sie z sasiadem,ze jezeli nie skarmie tego to moge mu oddac dla jego krow. Czytalam na innym forum, ze po rozpakowaniu powinno sie skarmic natychmiast, dlatego pasza ta jest oplacalna przy wiekszej ilosci zwierzat, inni natomiast wypowiadali sie, ze gdy taka sianokiszonka polezy to przysycha i robi sie z tego siano, ktore tylko traci na wartosci. Ile w tym prawdy to nie wiem.. Czekam na Wasze odpowiedzi, czy niczym nie ryzykuje karmiac swoja ciezarna kobyle..
aaa czytalam tez, ze nie nalezy skarmiac sianokiszonki lacznie z sianem, tylko oddzielnie. Zrobilam experyment, wrzucilam mala kupke siana i kupke sianokiszonki i zgadnijcie co wybrala moja kobyla..?
Temat: Jak to jest naprawde z sianokiszonką?
A ja znam wielu uczciwych "owijaczy" dostarczających sianokiszonkę fantastycznej jakości.
Wiele osób nadal myli kiszonkę dla krów z sianokiszonką dla koni.
Pierwszy raz zetknęłam się z masowym i ciągłym karmieniem sianokiszonką w Irlandii, potem już znałam prawidłową konsystencję i zapach na pamięć, więc nie było mi trudno ocenić jak zaczęliśmy karmić w Polsce (na zmainę z sianem + wypas na łąkach)
Na początku trochę się bałam, bo też się naczytałam "opowieści dziwnej treści" ale po ponad roku, stwierdzam, że sianokiszonka jest boska i konie ją uwielbiają.
Nie ma żadnych minusów poza tym, że duże baloty się nie opylają przy kilku koniach, bo latem trzeba skarmić w ciągu 2-3 dni, zimą góra 5-6.
Ważne, żeby była dobrej jakości.
A zaszkodzić może też złej jakości siano, więc trzeba sprawdzać wszystko co podajemy.Temat: Sianokiszonka jest super!
Kiszonka dla krów i sianokiszonka dla koni ma ten sam skład, czyli jest zrobiona z trawy.
Ale jest czymś zupełnie innynm ponieważ ma zupełnie różny proces produkcji.
Wygląda i pachnie całkowicie inaczej

Sianokiszonkę dla koni przygotowuje się poprzez zwinięcie na wpół wysuszonych traw w hermetyczne baloty.
Po kilku miesiącach, w momencie rozpakowania trawa wygląda prawie tak samo jak w momencie zwijania - jest jedynie lekko pożółkła i ma charakterystyczny słodkawy zapach.

Kiszonkę dla krów zawija się chyba ze świeżej trawy i następuje tam proces totalnej fermentacji - po rozpakowaniu wszystko jest mokre, obślizgłe i śmierdzi na kilometr strasznie kwaśnym fetorem.
Wydaje mi się, że właśnie z czymś takim kojarzy wam się sianokiszonka dla koni, mimo iż nikt nie widział prawdziwej na oczy.
Zapraszam do naszej stajni

Co wolelibyście jeść, gdyby nie było nic innego do wyboru: żywność zapakowaną hermetycznie (np. konserwy, przetwory ze słoiczków) czy te same produkty wysuszone na suchy wiór?
Temat: Sorgo
A jak udaje sie sorgo na glebach ciężkich III klasy?? Wiem że według niektórych lepiej zasiać kukurydzę ale ja nie mam wogóle sianokiszonki a jedynie kiszonke z kukurydzy a kiszonke z sorgo planuje jako uzupełnienie dla kiszonki z kukurydzy bo podobno zawiera mniej energii a wiecej bialka od kiszonki z kukurydzy.Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?

zaczne podawac kiszonke ok 3 tygodni przed porodem, a na razie siano i woda kilka kilo schudną bo przecież płód cały czas rosnie i bedzie potrzebował wiecej porzywienia które bedzie " ciągną" od matki
troche mnie zmyliły dawki jakie są dla krów w okresie zasuszenia, wydawało mi sie ze 16 kg kiszonki na dzien i siano bedą odpowiednią dawką dla jałówek cielnych

I zrobisz błąd
Sianem i słomą, z dodatkiem mineralnych / polecam Lacto HP firmy de Heus ze względu na wysoki poziom niacyny - ratunek dla wątrób Twoich jałówek/ karm jałówki cały czas do ok. 2 tygodni po wycieleniu. Wtedy wejdź stopniowo z kiszonką. Mamki - mieszańce po wycieleniu produkują za dużo mleka w stosunku do potrzeb cielaka, po ok. 2 - 3 tyg po wycieleniu z taką ilością mleka cielęta już sobie poradzą.Temat: Żywienie w aspekcie zdrowotnym
Już mówię: po pierwsze, mało kto pamięta, że przy podawaniu koniom sianokiszonki niezbędne jest podawanie kredy pastewnej w celu wyrównania ph, a po drugie i główne: spotkałam się już z kilkunastoma końmi, karmionymi wyłącznie sianokiszonką i bez wątroby. Część tego nie przeżyła, część wyciągnęli....I bardzo ciekawi mnie, jaki rzeczywisty wpływ na tę wątrobę miała kiszonka i dlaczego jedne konie po 2 latach takiego żywienia padają a innym po 20 nic...
Sama mam przyjaciół którzy swoje lipicany karmią w ten sposób tzn. jeden odpas to kiszonka/ nie wiem jaka dawka, ale jak ja w którymś roku przekroczyli zaczęły sie problemy natychmiast/. Ich konie są bardzo zadbane- tłuściutkie i błyszczące, wolą kiszonkę od owsa, o sianie nie wspominając.
ja sie jakoś nie mogę przekonać, choć to co Wawrku napisałeś brzmi mi dobrze!!!!Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?
no prosze- "mila babka"... a myslalam, ze mnie tu od początku zdepczecie jako bezwartościowego żóltodzioba u nas latem tylko wypas + lizawki + woda. w zimie siano + małe ilości treściwych (śruta z mieszanek zbóż z własnej uprawy) + lizawki + woda. zielonka i siano w ilosciach dowolnych (ile zechcą, tyle mają). ale znajomi w sezonie zimowym zamiast siana dają np. kiszonke z kukurydzy lub sianokiszonke. często te dwie pasze stosują jednocześnie (pół na pół). sianem i kiszonką dokarmiają też, kiedy pastwiska w sezonie letnim okazują się niewystarczającym źródłem pasz.Temat: Ekstensywny chów bydła mięsnego - opłacalność
Do Gees
Zależy kogo chcesz karmić kiszonkami. Jeśli chodiz o opasy to możesz je karmić kiszonką z kukurydzy + słoma lub siano jeśli go masz pod dostatkiem i dodatkowo jakaś pasza treściwa ok. 3 kg dziennie ale jest to uzależnione od wieku oapsów.
Krowy mamki zimą najlepiej jest karmić sianem lub sianokiszonką. Obstaje z apierwszą paszą, ponieważ jest o wiele tańsza niż kiszonka. Dwa miesiące przed wycieleniem mamkom daj pasze tresciwą w ilosci 2-3 kg na sztukę w celu poprawienia kondycji.Temat: [Pomoc] Co robić z kiszonką?
tez tak macie ze jak zwieziecie sianokiszonke JUMBO to krowy nie chce jesc tego? i jak zapisze gre wylacze w lacze znowu to jak popatrze w strone tam gdzie wywalilem ta sianokiszonke to gra mi sie strasznie zacina jak podejde do tego to jeszcze bardziej nie pamietam jak to jest w przypadku kiszonki z kukurydzy bo zawsze walilem do obory i zanim przjechalem to tamtego ladunku juznie bylo jutro zobacze bo bede kosil aha i dodam ze usune savy gram od nowa a kiszonka dalej jest w tym miejscy i na innych savach tez nie wiem co jest grane i musze wywalic gre z kompa (usunac caly folder) i znowu zainstalowac zeby tego juz nie bylo tam gdzie wywalilem wczesniejTemat: Kolor kiszonki
Kolor kiszonki z kukurydzy będzie zależny od gatunku rośliny i fazy jej zbioru. Bardziej trzeba zwracać uwagę na zapach i temperaturę kiszonki. Brunatny, podgrzany materiał i nieprzyjemnym zapachu z ogniskami pleśni dyskwalifikuje do skarmiania. Podobnie przy sianokiszonce. Jednak tu żółto - sine plamy - świadczące o występowaniu szkodliwych bakterii powoduje, że należy taką sianokiszonkę po prostu wyrzucić.Temat: Prasy
Praktycznie to wszyscy producenci pras deklarują że można prasować siano słome i sianokiszonkę sęk w tym że różnie to wychodzi w zależności od typu prasy. Z tego co ostatnio wywnioskowałem z opini użytkowników to do w/w czynności pasowałaby walcowa z rotorem lub zmiennokomorowa z rotorem. Obie oczywiście mają znowu wady i zalety w walcowej bela może stanąć a słoma sie podobno wysypuje , natomiast w pasowej wadą jak podają użytkownicy są pasy rzekomo pękające szczególnie przy kiszonkach, chodz jest mi wiadome że pasy aktualnie produkowane są na tyle mocne i nie dochodzi do częstych awari na plus wychodzi że pasy łatwo zmienić i złączyć, no i zmienna komora jest po to by przy prasowaniu sianokiszonki ustawić małą kulkę co nie doprowadza do przeciążenia ..........pasów.Temat: Sianokiszonka jest super!
a ile kosztuje taki balot?

ja myślę że nie zrezygnowałabym z siana na rzecz kiszonki, bo konie uwielbiają siano, uwielbiają coś rzuć, lubią twarde trawy itd i nie nudzą się tak...

od sianokiszonki padł koń mojej koleżanki bo dostał w nocy kolki o której nikt nie wiedział aż do rana...
ale sama niegdy nie próbowałam, chociaż chciałabym w sumie, ale dla jednego czy 2 koni to się to nie opłaci...
Temat: Żywienie
Moje w lato wyganiam je na pastwisko od 9 do 17 są na dworku i w południe je wganiam do napojenia i znów na dwór ;] i wieczorem sianokiszonke żeby były nachlane do rana ;]

Tera w zime rano daje im sianokiszonke przed dojeniem daje im kiszonke i rzepakową,wysłodki i nie raz siano ale rzadko ;]Temat: Kiszonka
Wielu hodowców koni zimnokrwistych przechodzi teraz na sianokiszonkę z wielu względów. Trzeba pamiętać, że konie ogólnie mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy i ciężko dopasować im odpowiednie żywienie w warunkach stajennych.
Biegunki pojawiają się przy zmianie paszy u większości zwierząt, dlatego trzeba nową karmę wprowadzać stopniowo.
Jeśli chodzi o kiszonki to ja ogólnie unikam kiszenia liści buraków - ciężko uzyskać produkt dobrej jakości, a i tak przeważnie jest mocno zapiaszczona.Temat: Sianokiszonki
Ja mam robić sianokiszonke z traw jednorocznych albo dwuletnich
Z ok. 4ha i kiszonke z kukurydzy z 2ha
a system właśnie niewiem z kuki to napewno na pryzmie a nad sianokiszonką to się zastanawiam bo w bele są to dosyć duże koszta a w pryzmie znowu sam nie zwioze i nie ugniote i takie butyTemat: PASZOZNAWSTWO - POPRAWA GR. 1!!!
On tego nie czyta! Przecież nie miałam W OGÓLE 1 zadania!!! Bez przesady, żebym zaliczyła jako jedyna...

Pytania były te same co ostatnio:
1. Wyjaśnij siano-susz-sianokiszonka.
2. Wyjaśnij różnice między paszami treściwymi a objętościowymi (wartości energetyczne i skład chemiczny).
3. Co wpływa na kiszenie zielonki.
4. Wyceń pastwisko o pow. 10ha, przed wypasem 1,5 (m2/ha?) po wypasie 0,5 (m2/ha?) - właśnie tego zad. nie zrobiłam
5. Ocena chemiczna kiszonek.
6. Wyjaśnij BTJE, BTJN, BTJP oraz JPM i JMŻ

I wpisał mi 2 oceny do indexu: 2,0 i 3,0
Temat: Rośliny szkodliwe

no ale zielonka po 2 tygodniach to juz siano


Albo kiszonka

A swoją droga , jedzą konie kiszonkę z trawy?

A z tymi debami, to nie do końca.
Ja przestraszyłam sie i chciałam już ściąć .
Mimo,że widziałam, jak konie jadły gałązki.
Dopiero na jakimś forum dowiedziałam się, że trujące są tylko owoce i to te kapelusze żołędzi.

A środek chastobójczy, to Mniszek.
Mlecze tez niestesty usuwa, a to przysmak kucaTemat: Worki do sianokiszonki
Przeglądając ostatnio allegro znalazłem worki do sianokiszonki za 7,50 sztuka i nie wiem czy to zdaje egzamin. Ceny normalnej folii do owijania i samogo owiniecia sa spore a tu wychodziło by taniej tylko pytanie czy warto bo jesli to jest jakies gówno że popsuje cała kiszonke to poniose dużo wieksze straty;/ Próbował już to ktoś?? Warto troche oszczedzic??Temat: Dyskusje na temat koni zimnokrwistych
Zielona kukurydza im nie zaszkodzi. Jak dasz im pierwszy raz to sie nie zdziw ,że będą sie boczyć ale później ok. Nasze jak się przyzwyczaiły to najpierw zjadały kolby, a póżniej reszte. Nasi znajomi tez dawali zieloną kukurydzę więc napewno mozesz spróbować. Nie jest to jakaś rewelacyjna pasza ale głodne chodzić nie będą. Niektórzy dają kiszonke z kukurydzy , żeby koniki wyglądały jak bułeczki maślane ale to inny temat.
Sianokiszonke też można dawać a nawet konie za nią szaleją - ale tu musisz szczególnie uważać. Nie może być zapleśniała!!! - muszisz też stopniowo konie do niej przyzwyczajać. Z nam takich którzy stawiają póżniej po prostu np. balot na łące i mają konie z głowy, nic innego im nie dają. Ale na dłuższą metę to nie jest dobre. Koniki mają tendencję do zatłuszczania się jak jedzą ciąglę samą sianokiszonkę do woli , szczególnie młode mogą tylko tyć , a nie rosnąć. My np. dawaliśmy im np. raz dziennie albo 2 razy ale to zimą było, więc dostawały jeszcze sano do jedzeniaTemat: Żywienie krów mlecznych

Do kamil 23
Protamilk 55 zl za 25 kilo.

Do tomasz0859
Nie dokarmiam krów, korzystają wyłacznie z pastwiska. Nie wykonuje analizy kiszonek. Mysle ze to chyba raczej wina genow bo nie mam hf a roznej masci mieszance. Tylko dlaczego po zastosowaniu koncentratu wydajnosc nie wzrosla?

Bo cały problem to w bilansie. Jak nie dokarmiasz krów a pastwiskujesz je całodobowo to to co zeżrą na pewno nie wystarcza na poełną produkcję, szczególnie teraz.
Jeżeli masz możliwość dodania energii - w postaci np wysłodek suchych to ok ale nie protamilk, który jest paszą zdecydowanie białkową ( do tego czemu Protamilk???? po 2,20 za kg) służącą do bilansowania dawki.
Na pastwisku ( tylko samym) zawsze brakuje energii. Jak już "kochasz" to Sano weź sobie od nich lepiej Megasan ( 1,17 za kg). Ja bym Ci proponował wysłodki Toffi Plus ( koło 0,75 zł/kg), mają dość energii i dodatek białka. On powinien pomóc .
To, że masz "mieszankę wedlowską" w stadzie nic nie przeszkadza, pod warunkiem że mieszałeś bydło mleczne - bo jak z mięsnymi to za wiele nie podziałasz.
Niemniej jednak spróbuj je dokarmić na pastwisku chociaż sianokiszonką, lepsza była by kiszonka z kukurydzy ale dopiero teraz się ją robi.Temat: Buraki cukrowe
Ja mam w umowie 223t przy 16% cukru i będę siał koło 6 ha co będzie nad zostawię dla opasów w zeszłym roku spasłem nimi koło 90 t. Młóciły jak szalone tylko słoma, siano, woda, po 2 duże buraki jednorazowo na sztukę i kiszonka z kukurydzy którą olewały tylko czekały na cukrówkę. Teraz jak mi się skończyły buraczki to dopiera zabrały się za kiszonkę.Temat: Buraki cukrowe

Ja mam w umowie 223t przy 16% cukru i będę siał koło 6 ha co będzie nad zostawię dla opasów w zeszłym roku spasłem nimi koło 90 t. Młóciły jak szalone tylko słoma, siano, woda, po 2 duże buraki jednorazowo na sztukę i kiszonka z kukurydzy którą olewały tylko czekały na cukrówkę. Teraz jak mi się skończyły buraczki to dopiera zabrały się za kiszonkę.

całe buraki dawałeśTemat: Sianokiszonka jest super!

Bo odnoszę wrażenie, sądząc nawet sama po sobie, zanim nie spróbowałam i nie przekonałam się, że negatywnie nastawienie to coś na zasadzie:
"-Nie lubię owoców morza.
-A jadłeś kiedyś?
-Nie."

No i tu mnie masz. Owoce morza uwielbiam, a sianokiszonka zawsze kojarzyła mi się z czymś be. Po Twojej zachęcie może bym nawet przetestowała na koniach, ale nikt w okolicy i tak nie robi kiszonek, więc pozostanę przy sianie, chociaż w tym roku albo go nie ma, albo jest kiepskie, albo... cholernie drogie i już ktoś inny je kupił

Ja mam to kiepskie... ale mam.
Temat: Żywienie krów mlecznych

Ja też mam taki problem z tym żywieniem krów!
Daje sianokiszonkę z lucerny, kiszonkę z kukurydzy, wysłodki, śrutę sojową i rzepakową dodaję do śruty ze zbóż i dodatek energetyczny
siano do woli...
a mleka i tak mało
może ktoś wie co robię źle
albo co mogę robić lepiej?

A może spróbował byś chociaż na kilku sztókach zastosować gotową paszę, np. granulki. U mnie po tym mleko wzrosło. Taka próba to chociaż na przestrzeni kilku miesięcy. Ale spróbuj, bo to powinno Ci się opłacić!! Ja pierwszy raz zastosowałem ponad 1,5 roku temu i cały czas kupóję, i to mi się opłaca. Sprzedać zboże a kópić gotową paszę. Bez roboty, efekty lepsze i to taniej wychodzi mi niżbym kupował dodatki i śrótował swoje zboże!!Temat: Będe miała krowe-pomocy!!!
Krowy się raczej dobrze dogadują z innymi zwierzętami, ale może się zdarzyć, że krowa nie będzie akceptować innych zwierząt.
Myślę, że jeśli stopniowo zwierzaki się będą poznawały, to szybko się zaprzyjaźnią!

Kiszonka? To taki typ pokarmu. Żeby mieć siano trzeba najpierw skosić trawę a potem ją ususzyć; na kiszonkę daje się świeżo ścięta trawę do takich folii...
Temat: Kukurydza

Cym wybieracie kiszonkę zkukuryszy z pryzmy lub silosu.
Zamierzam kupić wybierak. Nie wiem jak to się fachowo określa ale chcę kupić taki z trzema ruchomymi nozami który wycina równy "klocek".

Kup taki co ma wszystkie kosty pędzone na tłoczki nie połączone łańcuszkami bo się psują. Kolega ma Trioleta super maszyna wszystko wytniesz równiutko i 360 sobie radzi tylko musi robić niski kopiec akbo na 2x wycinać. Ja mam wycinak szczękowy na turze. Co lepsze jal do wożenia do obory lepszy wycinak a jak zamierzasz kupić wóż paszowy szczękowy lepszy tylko mocno obciąża przód ciągnika i są problemy z tak pięknym wycinaniem zwłaszcza w sianokiszonkach. Nie udaje mi się dociąć do samego końca czeba z 10 cm od dołu wyrywać. Próbowałem wszystkiego i nie mogę tego przeskoczyć zostało mi wymienić noże.
Widziałem wycinaki do kukurydzy z taką blachą nad nożami aby nie gubić podczas przejeżdzania kiszonki.
Jak ktoś ma wiecej sztuk to naprawdę warto pomysleć.Temat: Żywienie krów mlecznych
Ja też mam taki problem z tym żywieniem krów!
Daje sianokiszonkę z lucerny, kiszonkę z kukurydzy, wysłodki, śrutę sojową i rzepakową dodaję do śruty ze zbóż i dodatek energetyczny
siano do woli...
a mleka i tak mało
może ktoś wie co robię źle
albo co mogę robić lepiej?Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?
błazej jestem ciekawy ile jesteś na czysto na jednej sztuce, piszesze ze sporo musisz inwestować, a to w nawozenie łąk i pastwisk zeby podniesc zawartośc miokroelementów, juz nie licze kosztór produkcji kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki, szczepienia okresowe itp ja mam kilka sztuk limousie i też mam pastwiska na 5-6 klasie na zmiane z piaskiem i glina wiec też mam trudne warunki i sieje tylko minimalna ilosc nawozów na ha i jakoś nie zauważyłem zeby moje mamki miały zebra na wierzchu, cielaki rodziły sie dużo mniejsze od srednich, tzrymam je pod wiata przez cały rok a na czas porodów które przypadają u mnie na styczen luty mamki są trzymane w oddzielnym pomieszczeniu gdzie sciany są z beli słomy i jeszcze zaden celak mi nie padł ani z powodu zimna albo tego ze matka w czasie mrozów wiecej energi przeznacza na ciepło niz na mlekoTemat: Wszystko o bydle

Lucerna należy do bardzo dobrych pasz dla bydła i przy dodatku kukurydzy
można idealnie zbilansować dawkę .Należy do roślin trudno kiszących ale
przy zachowaniu staranności w trakcie kiszenia można uzyskać wspaniałą paszę.

od 8 lat robię sianokiszonkę w belach zawsze z dodatkiem konserwantu. w połączeniu z kukurydzą jest wyśmienitą paszę dla krów.Temat: Używana sieczkarnia samojezdna
Posiadam sieczkarnię samobieżną Class Jaguar 690SL rok 1994 z przystawką Kemper Champion 3000 .
wykonuję profesjonalne usługi w zakresie cięcia kukurydzy i sianokiszonki
ponadto posiadam własny odwóz kiszonki w zestawie są dwa rozrzutniki 10ton i dwa ciagniki dużej mocy
Zapraszam do współpracy zainteresowanych rolnikówTemat: kukurydza
W ub. roku we dwójkę ok.1,5 ha wycinaliśmy poprzeczniak (ok. 3-3,5 ara powierzchni).
Ale jeśli chcesz tak zrobić to jednak zebrać kolby poszłoby o wiele szybciej - a słomę możesz zawsze skosić choćby kosiarką listwową i pozbierać.
Ale czy jest sens się tak bawić - zrobisz dobrą kiszonkę z całej kukurydzy (koszonej powyżej kolana) jako uzupełnienie do sianokiszonki i masz zbilnasowaną dawkę paszy objetościowej (1:1 w stosunku objętościowym)
[/url]Temat: OGLOSZENIA !!!! sprzedam-kupie-etc.
kupie ciagnik

massey ferguson 390 lub 690 stan idealny 4x4

kupie folia do sianokiszonki w belach 500

przeterminowana folie do kiszonki do bel tzn . folie ktorej skonczyl sie termin waznosci na dzialanie kleju i filtra UV , kolor obojetny , folia w rolce 500 mm

mail raf_17@tlen.pl

gg 935690Temat: Pasze pełnoporcjowe w żywieniu krów mlecznych
ja nie mam swojego zboża a moje krowy i tak nie narzekają .Sam robie pasze, a wydajność za zeszły rok miałem-8640 litrów. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że dla krów wysokowydajnych odpowiednia jest gotowa pasza. Kiedy kupowałem gotową miałem same problemy, teraz nie mam ketozy,kłopotów z zacielaniem i racicami, mastitis zdarza się naprawdę sporadycznie. Daję krową kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę i młóto i paszę.Nie kupuję zboża oprócz ziarna kukurydzy, do tego premiks Josery, śróta rzepakowa i sojowa, otręby pszenne, i drożdże Diamond V, myślę że w tym roku zakończę wynikiem ok 9000 tys. litrów od sztuki.Temat: Jak to jest naprawde z sianokiszonką?
http://www.lodr.pl/techno...a-20050419.html
proszę przeczytać artykuł, jest o sposobach konserwacji zielonek. o sianie, kiszonkach, sianokiszonce,Temat: Żywienie
u mnie to krowy przez okragły rok dostają prawie tosamo sianokiszonke kiszonke z kukurydzy troszrczke owsianki jak sianokiszonka jest mokra i oczywiscie wiraminy pasze tresciwą a jeszcze od wiosny do konca lata przyworze młodziutkiej trawy ale niewieleTemat: Szanse dla bydła mięsnego!?
korsarz ja bym zrobil tak wez troche skos na kiszonke tak zeby dla opasow wyszlo potem w dawce po polowie sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy ta reszte kukurydzy skos na ziarno i luz.Temat: Sianokiszonki
Czy robicie kiszonki/sianokiszonki??
W jaki sposób ?? ile tego robicie??Temat: Sianokiszonka czy wysłodki mokre?
jeśli dla opasów to tak ,ale dla bydła mlecznego to nie wystarczy kukurydza.nic nie zastąpi dobrej jakości sianokiszonki i kiszonki z dobrych traw,a i są koszta mniejsze w tych czasach kiedy ceny są słabeTemat: Bydło mleczne
Jestem nowym rolnikiem kupiłem 10 krów. Ile ha zboża będe potrzebował żeby je wykarmić. Oprócz tego daję siano , sianokiszonkę, buraki pastewne i kiszonkę z kukurydzy.Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?
Teraz mnie zaskoczyłaśczym różni sie biegunka od laksy?? średnio mają około 1.5 miesiąca piją mleko od krów i jedzą to co porwią krową sianokiszonke czasami kiszonke z kukurydzyTemat: wszystko o przyczepach do sianokiszonki
rób kiszonke i długo nie mysl. ja mam tez kilka takich łak półdzikich ( siane dawno temu ) I jak kiszonka jest wilgotna to jescze zjedza ale jak zrobi sie taka suchsza bardziej w siano to juz nie bardzo chca jesc. Choc u mnie nie ma zalan ale to jedna chwałaqTemat: Szanse dla bydła mięsnego!?
mam sianokiszonke w balotach,kiszonkę z żyta w pryzmie ,40 ton ziarna i to wszystko kiszonka z kukurydzy dopiero w przyszlym roku niestety jak myslisz wyjdzie cos z tego?Temat: Sianokiszonka v4
Jak sie daje sianokiszonke krowom w ST v4 ....????? I czy mozna skoszono słomę zebrać na kiszonke????Temat: Opłacalność
No niewiem może będzie dobrze:) a ja daje śrut z wysłotkami potem kiszonke z liści od buraków, siano i na koniec sianokiszonki troche do smaku:)Temat: Sianokiszonki
Ja robję kiszonkę z kukurydzy z 16h. i sianokiszonkę ( w belach ) z 14h.Temat: Kilka Pytan Bo jestem nowy
1. Można jeszcze przyczepa samozbierającą JUMBO
2.Nie wiem
3.Krowy jedzą kiszonke i słome lub siano.
4.Stoi tam gdzie na początku jest kiszonka z kukurydzy ten agregat jest taki zielony rozkładany
5.Ja uprawiam wszystkieTemat: Kto mi wytłumaczy jak zrobic kiszonke w pryzmie???
Ja nie mam silosu. Kukurydze pospałe przy sciane stodoły (włożyłem folie między ściane i kiszonke - żeby ściany nie pobrudzić ). Sianokiszonke robołem na pyzmie bez żadnych ścian. Trawe należy podsuszyc. Jak będzie nie szczelnie to się będzie psuła.Temat: Żywienie w aspekcie zdrowotnym
Chodzi mi o sianokiszonkę, choć wiem, że i kiszonkę sie koniom podaje. Znam hodowców koni szlachetnych którzy tak karmią, i też bez żadnych tragicznych/ na oko/ skutków.
Cala Holandia na kiszonce jedzie. A o co mi chodzi, to następnym razem Pa!Temat: Jaka technologia produkcji sianokiszonki jest najlepsza?
Jak znam życie to może nie byc różnicy pomiędzy folią do sianokiszonki a folią do palet jesli chodzi o jakośc kiszonki. Jedynie cena jest inna. Ale cóż począć, wszystko co jest prodokuowane dla rolnictwa charajteryzuje się wyższą cenąTemat: Wszystko o bydle
mam pytanko czy kiszonke mozna robic tylko z lucerny i zwijac ja w sianokiszonke.poniewaz mam 30 krów , 3 jałówki,5cielaków,narazie mam 4ha kukurydzy 4 ha lucerny i chce sprzedac 4 ha łaki ale nie wiem wlasnie czy mozna robic kiszonke tylko z lucernyTemat: OGLOSZENIA !!!! sprzedam-kupie-etc.
sprzedam kiszonke z kukurydzy 130zl za tone i sianokiszonke 75zl za balot balotow jest 50 a kiszonki z kukurydzy ok 120 tonTemat: wszystko o przyczepach do sianokiszonki
mam c-360 na zimę robię kiszonkę z kukurydzy, albo robię sianokiszonkę w belach, a potem owijam. po kukurydzy mam jeszcze lepsza wydajność ... ;] a do zbierania w ciągu roku mam koło 10 ha na zielono, to nie wiele...i tak własnie zastanawiam się nad zakupem tej przyczepy.Temat: Żywienie krów mlecznych
Jak byście mieli do dyspozycji : kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę,śrute zbożową,słome i kiszonkę z GPS-u(mieszanka jęczmienia,owsa i wyki lub peluszki jak kto woli). To w jakiej kolejności byście dawali ? i jak często ?niestety bez paszowozuTemat: Krowy mleczne

co mozna wprowadzic na lepsze pobieranie sianokiszonki+kuku kiszonki+ śruta własna mieszane w wozie
na problemy z apetytem dobra jest melasa, albo zastąpić zboże śrutowane gniecionym, zależy ile czego dajesz.Temat: Szanse dla bydła mięsnego!?
Panowie mam problem hoduje opasy mieszańce mam obsiane ponad4ha kukurydzą wyrosła jak las i teraz sie zastanawiam czy ją skosić na ziarno czy zrobić kiszonke a bydłu narobić sianokiszonki? Słyszałem że za mokrą kukurydze mają płacić w granicach 800zł.Temat: PASZOZNAWSTWO - POPRAWA GR. 1!!!
zastanawiam sie w jaki sposób mozna wytłumaczyc pojecei siana sianokiszonki, zaprojektowac pastwisko, wymienic chemiczna ocene kiszonki i wyjasnic co to jest hodowla ekstensywna. To są pyatania z ostetniego kolosa i nie wiem w jaki sposób ja tego nie zaliczyłem!!!!Temat: Krowy mleczne
co mozna wprowadzic na lepsze pobieranie sianokiszonki+kuku kiszonki+ śruta własna mieszane w wozieTemat: Żywienie
U mnie jedzą kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę, latem trawę.Temat: Zakwaszanie pasz?
Ja tam kiszonke z kukurydzy daje całym rokiem żadnego konserwantu nie daje i nic nie wyrzucam PODSTAWA to drobno ale nia na miazge pociąć i dobrze ugnieść. Ale sianokiszonka to co innego jaki konsetwant byście polecili? Co śdzicie o kwasie mlekowym? Chyba w tym roku zastosuje.Temat: ruchome zloby
Karmá bedá baloty: kiszonki i sianokiszonki z traw, poziom sciolki bedzie sie prawdopodobnie podwyzszal, bo glebokosciolowy system jest.Temat: Żywienie krów mlecznych

Ja dziś kupiłem śrutę rzepakową i premiks ciekawe czy to podniesie mi tłuszcz
Kamil, tłuszcz w mleku warunkuje sucha masa, dodając śruty rzepakowej podniesiesz mleko ale nie koniecznie składniki mleka.
Premiks to mieszanka mineralno-witaminowa, poprawia zdrowotność, żerność - ale nie wpływa zasadniczo na wydajność ( chociaż jej brak stricte obniża wydajność bo mikroflora nie ma odpowiednich zasobów mineralnych do prawidłowego wzrostu, namnażania i rozkładu masy ogranicznej na składniki przyswajalne dla krowy).
Tylko do różnego systemu żywienia są różne premiksy. To co jest dobre na sianokiszonce nie koniecznie sprawdzi się na samej kukurydzy i odwrotnie.
Ja np. mam PMR (częściowo pełny mix) i do niego daję mieszankę z dopiskiem TMR. tylko jak mi zabrakło kukurydzy w połowie lipca zmieniłem ją na inną, bo podstawą była sianokiszonka -27kg, kiszone wysłodki- 8kg ( z rękawa), kiszone ziarno jęczmienia -3,5 kg(z rękawa) i słoma z trawy nasiennej - 1,5. Do tego po 0,75 kg śruty rzepakowej, 0,5 kg śruty sojowej i 1 kg wysłodek granulowanych Toffi Plus. do tego po 125 gr, kwaśnego węglany i 130 g miesznki min.wit.
Na nadwyżkę produkcji - ponad 18l dostają do 28 l własną paszę (pszenica, jęczmień, śr.rzepakowa, śr,sojowa, koncentrat 30%) a na nadwyżkę 28+ pełnoporcjówkę z DeHeus.
Przy 89 dojonych mam średnio 24 od krowy i więcej nie chcę.
Wczoraj dowiedziałem się, że niedługo u mojego przedstawiciela będzie DDGS z kukurydzy(koło 28%białka) i wstępnie już zamówiłem 5 ton. Mam nadzieję, że trochę potanię tym koszty bo soja workowana po 1600 a DDGS ok 700. Zamieniając 1 kg soji na 1,5kg DDGS mam to samo białko a zamiast 1,6/kg będzie kosztowało 1zł. Przy moich krówkach to prawie 5 dych dziennie. Jest o co walczyć. A może zacząć dawać kiszonke z kukurydzy ? już miesiąc jak zrobiona powina być już dobraTemat: Fil de Ryb
Zbiór i konserwacja zielonki łąkowej
28.08.2007

Skoszona zielonka musi być odpowiednio zakonserwowana, aby można ją było przechować.

Stosowane są dwa sposoby konserwacji zielonki:

* suszenie na siano
* zakiszanie

Suszenie na siano

Świeżo skoszona zielonka zawiera przeciętnie około 75% wody, której większą część trzeba odparować, ponieważ siano przeznaczone do przechowyania powinno zawierać nie więcej niż 15-18% wody. W czasie suszenia rośliny nie tylko tracą wodę, ale również zmienia się ich wartość pokarmowa; zmniejsza się zawartość składników pokarmowych i strawność paszy. Te niekorzystne zmiany są nieuniknione, chodzi jednak o to, aby były jak najmniejsze. Przy nieprawidłowym sposobie suszenia i nie sprzyjającej pogodzie straty mogą przekraczać nawet 50% początkowej wartości pokarmowej skosznych roślin. Im szybciej przebiega suszenie siana, tym straty są mniejsze. Najbardziej rozpowszechnionym, ale też i najbardziej ryzykownym sposobem jest suszenie siana bezpośrednio na ziemi. Przy tym sposobie o wielkości strat decydują warunki atmosferyczne oraz organizacja pracy. Pierwszym zadaniem jest jak najszybsze doprowadzenie do całkowitego zwiędnięcia roślin, co przerywa oddychanie, będące przyczyną znacznych strat składników pokarmowych. Skoszoną zielonkę należy więc natychmiast rozrzucić cienką warstwą na łące i często intensywnie przetrząsać. Podczas dobrej pogody przez co najmniej trzykrotne w ciągu dnia przetrząsanie już w pierwszym dniu można doprowadzić do całkowitego zwiędnięcia roślin. Przed zachodem słońca podsuszoną zielonkę zbiera się w wały, aby nie zwilgotniała od rosy. Rano po ustąpieniu rosy podsuszone siano rozrzuca się ponownie i 2-3 krotnie przetrząsa. Pracę tę należy wykonać nie tak energicznie jak pierwszego dnia, aby nie kruszyć już wyschniętych delikatnych liści. Do tego celu nadaje się bardzo dobrze przetrząsaczo - zgrabiarka. Wieczorem silnie już podsuszone siano zbieramy w kopy, które następnego dnia rozrzuca się w celu dalszego dosuszania. Wieczorem znów składa się siano w kopy, w których ostatecznie dosycha i po paru dniach nadaje się już do zwózki. Suszenie siana na ziemi jest pracochłonne i w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych połączone z dużym obniżeniem wartości pokarmowej paszy.
Ograniczenie tych strat i większe uniezależnienie się od pogody daje suszenie siana na rusztowaniach lub dosuszanie przewiędniętej zielonki nie ogrzanym powietrzem. Suszenie siana na różnego typu suszakach jest też pracochłonne i wymaga dużej liczby suszaków. Na szerszą skalę stosowane jest tylko w rejonach górskich i podgórskich, gdzie ilość odpadów jest bardzo duża.
Dosuszanie siana nie ogrzanym powietrzem powinno być powszechnie stosowane. W ten sposób można dosuszyć siano w stogach, brogach lub w stodole. Podsuszoną do zawartości około 40% wody zielonkę układa się warstwą grubości 1,5 - 2 m na rusztowaniu z desek lub żerdzi tworzącym kanał główny, od którego rozchodzą się na boki mniejsze kanały. Do kanału głównego wtłacza się powietrze za pomocą wentylatora. Powietrze przenika przez całą warstwę siana i stopniowo je suszy. Gdy cała warstwa zostanie dokładnie wysuszona, można na niej ułożyć drugą warstwę podsuszonej zielonki tej samej grubości co pierwsza i całość dalej przedmuchiwać. Grubość całej warstwy suszonego siana nie powinna wynosić więcej niż 5-6 m. Proces suszenia siana powinien być stale kontrolowany, aby zależnie od przebiegu wysychania roślin regulować czas pracy wentylatora. Okres suszenia zależy od wilgotności powietrza.
W dużych gospodarstwach łąkowych stosuje się suszenie zielonki łąkowej w suszarniach mechanicznych. Ten sposób konserwacji zielonki daje możliwości największego ograniczenia strat wartości pokarmowej paszy, jest jednak kosztowny i może być opłacalny tylko w gospodarstwach specjalistycznych, w których gospodarka łąkowa jest na bardzo wysokim poziomie.

Kiszenie

Drugą metodą konserwacji zielonki jest jej zakiszenie. Zaletą tej metody jest możliwość uzyskania paszy zdrowej i smacznej, z mniejszymi niż przy suszeniu na siano stratami składników pokarmowych, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dlatego w warunkach nie sprzyjających dobremu wysuszeniu siana - zbiór III pokosu, a w latach wilgotnych także i w lecie, lepiej jest przeznaczyć skoszoną zielonkę do zakiszania.
Ruń łąkową można kisić w zbiornikach lub pryzmach, a sposób sporządzania kiszonki jest taki sam jak z innych roślin pastewnych. Warunkiem uzyskania dobrej kiszonki jest bardzo dobre ugniecenie masy roślinnej i staranne przykrycie, zabezpieczjące przed wodą deszczową. Obecnie coraz bardziej przyjmuje się sposób kiszenia zielonki już przewiędniętej o zawartości suchej masy 30-40% lub podsuszonej ( 40 - 60% s.m. ), co pozwala otrzymać bardzo dobrą paszę, tzw. sianokiszonkę.
Fil de RybTemat: Projekt gospodarstwa rolnego!!<pomocy:)>
Na AR w Poznaniu to masz? wg schematu?
1. Prezentacja gospodarstwa
1.1. Podstawowe informacje i historia gospodarstwa.
1.2.Ogólna charakterystyka:
1.2.1. Położenie
1.3. Środki produkcji
1.3.1.Grunty:
1.3.1.1. Obszar i struktura użytków
1.3.1.2. Rozłóg
1.3.1.2.1. Mapa rozłogu.
1.3.1.2.2. Miernik rozłogu wg Urbana
1.3.1.2.3. Miernik trudności dróg
1.3.1.3. Warunki glebowe:
1.3.1.3.1. Struktura klas glebowych
1.3.1.3.2. Wskaźnik bonitacji
1.3.1.3.3. Wskaźnik udziału gleb dobrych
1.3.1.3.4. Mapa zasobności gleb
1.3.2. Budynki i budowle
1.3.2.1.Wykaz, rok budowy, akt. szac. wartość budynków i bud.
1.3.2.2.Opis rozwiązań technicznych
1.3.3. Ruchome środki trwałe – wykaz.
1.3.4. Środki informatyczne.
1.4. Zasoby pracy

2.Działalność bieżąca
2.1. Produkcja roślinna
2.1.1. Struktura zasiewów
2.1.2. Plony i zbiory z ostatniego roku
2.1.3. Wskaźniki oceniające plony:
2.1.3.1. Plon przeliczeniowy
2.1.3.2. Wskaźnik wysokości plonu
2.1.4. Wartość sprzedanej produkcji z ostatniego roku
2.1.5. Stosowane technologie. Karty techn. produkcji roślinnej.
2.1.6. Materiał siewny
2.1.6.1. Zużycie materiału siewnego
2.1.6.2. Koszt materiału siewnego
2.1.7. Nawożenie.
2.1.7.1. Zużycie nawozów mineralnych
2.1.7.2. Koszt zakupu nawozów mineralnych
2.1.8. Ochrona roślin.
2.1.8.1. Zużycie środków ochrony roślin.
2.1.8.2. Koszt środków ochrony roślin.
2.1.9. Wartość produkcji roślinnej w toku na 31.XII.
2.2. Produkcja zwierzęca
2.2.1. Dane o użytkowaniu zwierząt i założenia do struktury stada.
2.2.2. Obrót stada.
2.2.3. Struktura stada
2.2.4. Zapotrzebowanie na pasze.
2.2.4.1. Dzienne dawki pokarmowe.
2.2.4.2. Roczne zapotrzebowanie na pasze.
2.2.5. Produkcja pasz.
2.2.5.1. Produkcja zielonej masy.
2.2.5.2. Produkcja siana.
2.2.5.3. Produkcja kiszonek.
2.2.5.4. Produkcja sianokiszonki.
2.2.5.5. Produkcja suszu.
2.2.5.6. Produkcja okopowych pastewnych.
2.2.5.7. Produkcja pasz treściwych.
2.2.5.8. Produkcja słomy.
2.2.6. Bilans pasz.
2.2.7. Powierzchnia paszowa.
2.2.8. Nawożenie organiczne
2.2.8.1. Obornik.
2.2.8.1.1. Zapotrzebowanie na obornik.
2.2.8.1.2. Produkcja obornika.
2.2.8.1.3. Bilans obornika.
2.2.8.2. Gnojowica.
2.2.8.2.1. Produkcja gnojowicy.
2.2.8.2.2. Zużycie gnojowicy.
2.2.8.2.3. Bilans gnojowicy.
2.2.8.3. Gnojówka.
2.2.8.3.1. Produkcja gnojówki.
2.2.8.3.2. Zużycie gnojówki.
2.2.8.3.3. Bilans gnojówki.
2.2.9. Stosowane technologie. Karty techn. produkcji zwierzęcej.
2.2.10. Ilość uzyskanej i wartość sprzedaży z produkcji zwierzęcej.
2.3. Inne działalności.
2.4. Sezonowość i wartość zapasów.
2.5. Prace ogólnogospodarcze -karta prac ogólnogospodarczych.

3. Bilans pracy
3.1. Siły roboczej.
3.2. Siły pociągowej.
3.3. Maszyn.

4. Analiza finansowa
4.1. Kalkulacje jednostkowych kosztów eksploatacji ciągników, maszyn i urządzeń.
4.2. Nadwyżki bezpośrednie dla produktów towarowych roślinnych oraz kalkulacje kosztów jednostkowych produkcji.
4.3. Koszty bezpośrednie produkcji roślin nietowarowych.
4.4. Nadwyżki bezpośrednie dla produktów towarowych zwierzęcych oraz kalkulacje kosztów jednostkowych produkcji.
4.5. Koszty pośrednie ogólnogospodarcze.
4.6. Koszty utrzymania rodziny.
4.7. Zaciągnięte kredyty (krótko- i długoterminowe)
4.7.1. Nazwa kredytu, wysokość kwoty, przeznaczenie, data uzyskania
4.7.2. Spłaty kredytów (harmonogram – raty + odsetki).
4.8. Pozostałe przychody.
4.8.1. Przychody ze sprzedaży składników majątku.
4.8.2. Przychody z działalności pozarolniczej.
4.8.3. Przychody z tytułu dotacji
4.8.3.1. Dotacje bezpośrednie (w tym ONW).
4.8.3.2. Inne wsparcie finansowe (np. PROW, SPO, SAPARD)
4.9. Realizowane inwestycje.
4.10. Przepływy pieniężne.
4.11. Bilans majątkowy, amortyzacja i dochód rolniczy.
4.12. Analiza wskaźnikowa
4.12.1. Wskaźniki płynności
4.12.1.1. Płynności bieżącej
4.12.1.2. Podwyższonej płynności
4.12.2. Wskaźniki sprawności działania
4.12.2.1. Produkcyjności aktywów
4.12.2.2. Produkcyjności środków trwałych
4.12.3. Wskaźniki rentowności
4.12.3.1. Stopa nadwyżki bezpośredniej
4.12.3.2. Stopa zysku netto (rentowność produkcji)
4.12.3.3. Stopa zwrotu z inwestycji
4.12.3.4. Wskaźnik opłacalności
4.12.4.Wskaźniki zadłużenia
4.12.4.1. Zadłużenia ogółem
4.12.4.2. Zadłużenia do kapitału
4.12.5. Analiza Du Ponta
5. Wnioski końcowe opisu (opinia własna na temat gospodarstwa, jego wyników produkcyjnych i finansowych ze wskazaniem obszarów możliwych i zalecanych zmian w funkcjonowaniu – wytyczne do projektu)